2903

 

 

Astrodvorek / Astrofotografie / 2022


Duben : dvojice galaxií NGC 3226 a 3227 a kulová hvězdokupa M3.

Zatímco poslední týden v březnu se mimořádně vydařil a mohl jsem si zase (po skoro dvou letech) noční focení na jarních galaxiích pěkně vyzkoušet, duben se příliš nevyznamenal a už to vypadalo, že tu nepřibyde vůbec nic. Nakonec se ale přeci jen objevila částečně využitelná (skoro) jasná noc a přemluvil jsem se (tedy hlavně svoje záda), abych všechno potřebné vystěhoval na dvůr. Focení tedy proběhlo, nejvíc mě přitom štvaly větší i menší mráčky, mířící překvapivě často  přesně tam, kam se zrovna díval i můj dalekohled. Nemám rád ani letní čas, kdy noc i hvězdy jsou o hodinu později a do rána pak málo času.

Zajímavou dvojici interagujících galaxií NGC 3226 a NGC 3227  (čili Arp 94) jsem poprvé zkusil vyfotit před osmi roky ve svých astrofoto-učednických časech (obrázek vpravo) a bylo tedy na čase zkusit to už trochu líp, jako už u několika jiných galaxií z poslední doby.

Kromě útočících mraků tentokrát vše proběhlo celkem hladce, už od sestavení všeho, nastavení polární osy montáže nebo pointování. Naopak tma (což u nás ale úplná tma zdaleka není) byla až někdy kolem půl jedenácté a boj s mraky focení pořád zdržoval..

Jo, zapomněl jsem ale na jeden nečekaný problém. Ještě minulý měsíc jsem si liboval, že můj Newton se za dva roky nečinnosti vůbec nerozkolimoval. Teď jsem při zaostřování na hvězdu (Regulus) hned zjistil, že už to neplatí a rozptylové kroužky nejsou kulaté. Naštěstí hned první nastavovací šroub primáru byl ten správný a po chvíli to bylo zase v pořádku.

 

------

NGC 3226 a 3227 = Arp 94

Tyhle dvě zajímavé galaxie leží v souhvězdí Lva necelý stupeň východně od hvězdy gama Leo (Algieba) a jsou od nás vzdálené asi 65 milionů světelných let. Při jejich vzájemné interakci jsou díky galaktickým slapovým silám do okolního prostoru uvolňovány obrovské proudy hvězd, prachu a plynu, které jsou aspoň částečně patrné i na výsledném snímku. Zajímavé je i to, že šikmo vpravo pod nimi je malinká dvojice podobně interagujích galaxií, vzdálená ovšem kolem 500 milionů světelných let.

 

 

------

 

M3

Už minule jsem tu psal, že kulové hvězdokupy je radost fotografovat. Když mi tedy ty galaxie nahoře zašly za stodolu, přidal jsem ještě rychlou hodinku na vyfocení M3. Ta leží v souhvězdí Honicích psů (v půlce mezi Cor Caroli a Arcturem), obsahuje asi půl miliónu hvězd a vůbec patří k nejvýraznějším hvězdokupám Mléčné dráhy. Je od nás vzdálená 32600 světelných let a stejně jako ostatní kulové hvězdokupy to není žádný mladice (brzy oslaví 11.5 miliardy let).

 

------

JKŽ, 29.4. 2022

Zpět