2903

 

 

Astrodvorek / Astrofotografie / 2020


Květen : galaxie J154847.30+031855.6 je hodně daleko

Někdy předloni jsem na webu narazil na stránky Josepa Drudise, což je zřejmě docela renomovaný americký amatérský astrofotograf, který se m.j. zabývá i focením těch nejvzdálenějších objektů ve vesmíru (kvazary, aktivní galaxie a tak, viz  https://astrodrudis.com/ultra-deep-sky/ ). Už tehdy jsem zkusil vyfotit kvazar s červeným posunem 5.18 a až tak těžké to kupodivu nebylo. MilAn na astrofóru tam našel ještě jeden (na snímku ten víc vlevo), ale taky dodal, že ten první má redshift o dost menší než 5.  Tak jsem se na to J. Drudise zeptal a on odepsal, že byť je to v dnešním katalogu jinak, těch 5.18 je správně (a poslal mi také jeho spektrum, které to mělo potvrdit).

kvazary

Minulý týden jsem se na jeho stránky podíval znova s tím, že bych mohl zkusit něco ještě vzdálenějšího. Nakonec jsem si vybral opravdu hodně vzdálenou galaxii s označením J154847.30+031855.6 (tohle označení jsou vlastně souřadnice objektu), která by měla mít rudý posun 7.0082 (podle wikipedie nebyly až do r. 2009 víc vzdálené objekty vůbec známé, teď už ale i něco s z=11).
Řekl jsem si, že by to mohl být zajímavý pokus na jednu izolovanou jasnou noc, kdy teď je navíc ve výhodné poloze (blízko M5) aby šla fotit celou noc.. a tak jsem to včera zkusil.

První tedy bylo zamířit dalekohled správným směrem. Zjistil jsem, že montáž umí najet na hvězdu asi stupeň západně od cíle, kameru jsem proto pro jistotu otočil na výšku a pak přejel trochu zpátky, až byly dvě docela jasné hvězdy na správném místě a hledaný objekt by tak měl být někde uprostřed. Vidíte to na obrázku, je to téměř celé pole Atiku oříznuté víceméně jen shora a zdola, zmenšené na 50% plného rozlišení. Naší vzdálenou galaxii musíme hledat mezi těmi nejslabšími tečkami na snímku.

 

------

A tady se už můžete podívat na výřez ze střední části celkového záběru, teď v 300% (!) zvětšení (můžete jej zkusit najít i na horním snímku). Pokud se tedy nepletu, tak označená skvrnka uprostřed by měla být právě ta neskutečně vzdálená galaxie. Fotony od ní vyrazily jen něco přes miliardu let po velkém třesku a trvalo jim to k nám do Žehrovic pěkných 12.7 miliard let. Bezva..

------

 

JKŽ, 16.5. 2020

Zpět