2903

 

 

Astrodvorek / Astrofotografie / 2020


Duben : kupa Abell 1185  a tři další galaxie

První objekt pro dubnové noční seance jsem si vybral už v půlce března, při focení galaxie NGC 3486.  V počítačovém planetariu jsem si totiž všiml, že jen asi 2° východně od ní (už v souhvězdí Velké medvědice, necelý stupeň od "trojmezí" Leo-Leo minor-UMa) leží kupa galaxií Abell 1185. Když jsem se na ní podíval blíž, zjistil jsem, že by mohla být docela zajímavá - zahrnuje řadu (9) NGC galaxií od 14 magnitudy výše, v poli příliš neruší hvězdy (nejjasnější kolem 10m) a jako třešničku na dortu obsahuje zajímavý objekt Arp 105, označovaný (jak uvidíte po právu) jako "kytara".

Tuhle kupu jsem si tedy nejenom vybral, ale ještě před koncem března jsem stihl orientačně nafotit pár hodin expozic (L-ka) a vypadalo to docela nadějně.
K doofocení potřebných dat došlo už o čtrnáct dní později, jen pár dní po úplňku, Měsíc je ale naštěstí v nejnižší části ekliptiky. 
Výbava samozřejmě standardní, tedy Newton a Atik One 6. Celkem všechno fungovalo, trochu těžší bylo nastavení pointování, ale MGEN se naštěstí chytal i na hvězdě ~10m.

Po březnovém procvičení tentokrát zpracování dat (PixInsight a Photoshop) proběhlo docela hladce a výsledek mě zase jednou docela potěšil.

Takhle tedy vypadá jen trochu oříznutý záběr:

Abell 1185, Arp 105

Abell 1185 

Tu kytaru neboli Arp 105 je myslím vidět na první pohled..  Vznikla díky interakci galaxií NGC3561 a (severnější) 3561A, které teď tvoří korpus kytary, zatímco její krk a hlavu vytváří (modrý) tidální ohon, relativně tenká a dlouhá (330 tisíc sv. let) oblast mladých hvězd a plynu uvolněná z galaxií v průběku interakce. Systém obsahuje i několik dalších malých galaxií, vlastní jméno (Ambartsumian's knot) má trpasličí eliptická galaxie na spodním kraji kytary (tady je vidět spíš jako modrá tečka). Výsledek pro mě potěšitelný, kupu navíc pozorujeme ze vzdálenosti 420 milionů světelných let !

Celkový záběr kytara hezky oživuje, tedy ve spolupráci se zajímavou a docela hustou centrální částí kupy vpravo od ní. V celém poli lze rozeznat celkem asi 170 různých galaxií a také se sem promítá několik dalších a podstatně (aspoň 10x) vzdálenějších kup galaxií. Viz např. shluk červených teček (galaxií !) severovýchodně od kytary, které se od nás vzdalují pěknou rychlostí kolem 100000 km/s.

 

------

I později (prakticky celý týden před novem) bylo hezky jasno a na dvorku jsem strávil pět nocí. Bylo bezva, že jsem nemusel každou noc před ránem dalekohled a montáž uklízet a stačilo přes ně přehodit prostěradlo. Naopak jsem se setkal s docela velkým problémem: vždy později v noci, po průchodu meridiánem, hvězdy na snímku přestávaly být pěkně kulaté i když guider zřejmě pracoval správně. Je evidentní, že mám nějaký problém v mechanickém spojení guideru, teleskopu a kamery.  Všechno jsem několikrát zkontroloval a utáhnul, ale zlepšení žádné, prostě zatím vůbec netuším, co se děje. Budu to muset najít v každém případě, tentokrát byl ale výsledek jen ten, že dost dat jsem musel vyhodit..

No, radši přejdu k tomu focení. Prvních pár nocí jsem tedy fotil napřed západnější NGC 4517 a později dvojici NGC 5846 a NGC 5850 a další večery jsem začínal s NGC 4651. Poslední noc jsem už byl docela grogy a jen jsem dofotil chybějící (nebo špatná) data z předchozích dnů a šel spát o něco dříve.

------

 

NGC 4517

NGC 4517 (někdy asi mylně označovaná i jako NGC 4437) je spirální galaxie viděná z boku,  která leží v souhvězdí Panny (necelé 3° SZ od Porrimy, g Vir) asi 40 milionů světelných let od Země. Známá příliš není, je to prostě jedna z mnoha galaxií v Panně. Není ale zas tak malá a galaxie z boku jsem už dlouho nefotil, takže další ukázka. Vlastně se jedná o dvojici galaxií, snímek ještě doplňuje severnější a slabší NGC 4517A, pozorovaná pro změnu zepředu a desítky maličkých galaxií v pozadí (např. v levém horním rohu).

 

NGC 4517

 

------

NGC 4651 - galaxie Deštník

NGC 4651 (také Arp 183) je zajímavá spirální galaxie v souhvězdí Vlasu Bereniky s docela výraznými rameny. Není moc velká  (průměr ~ 4') a je poměrně izolovaná i když leží jen asi 5° severovýchodně od centra kupy galaxií v Panně. Nejzajímavější je zde struktura tvaru deštníku, která se rozprostírá od galaxie směrem na východ a je zřejmě tvořená hvězdami a plynem z jiné původně mnohem menší galaxie, kterou NGC 4651 při vzájemném setkání hezky rozprášila do vesmíru. Povrchová jasnost tohoto tidálního proudu je ovšem hodně nízká a nebyl jsem si zrovna jistý, jestli vůbec půjde vyfotit. Použitelných dat bylo (viz výše) o něco méně než jsem chtěl (4.5 hodiny L-ka), ale PixInsight a Photoshop z toho nakonec něco (byť jen těsně nad úrovní šumu) vytáhly.

 

NGC 5846+5850

 

 

------

NGC 5850 a NGC 5846

Tak tuhle dvojici galaxií jsem už zkoušel fotit před šesti roky (3/2013), kdy jsem s astrofocením ještě začínal..  Bylo tedy už na čase pokusit se už o trochu lepší verzi.
Jak už jsem psal tehdy, je to nejvýchodnější skupina galaxií v souhvězdí Panny, která leží až u její hranice s hlavou Hada, nedaleko kulové hvězdokupy M5. Vzdálená je kolem 90 milionů světelných let a tedy téměř 2x dál než samotná kupa galaxií v Panně. Centrem skupiny je obří eliptická galaxie NGC5846, fotogeničtější je ale samozřejmě pěkná spirální galaxie s příčkou NGC5846. Vpravo jsou ještě dobře patrné dvě další galaxie z této skupiny, NGC 5845 a NGC 5839.

 

NGC 5846+5850

 

------

 

JKŽ, 11.4. a 19.-22.4. 2020

Zpět