2903

 

 

Astrodvorek / Astrofotografie / 2020

Letošní první jarní : galaxie NGC 3486, NGC 2903 a kupa Abell 1367 

Tak jsem se konečně po půlce března (a po obvyklé zimní přestávce) dostal k nějakému focení, tentokrát v době koronavirové zn. COVID-19. Asi by šlo fotit už dva dny předtím, ale předpovědi až tak dobré nebyly a tak jsem aspoň v noci něco pozoroval. S tím jsem ale nechtěl přestat ani teď a na dvůr jsem natahal jak větší montáž s fotografickým Newtonem, tak i tu menší (AZ-EQ5) v azimutálním režimu a se dvěma menšími refraktory na palubě (76 a 100 mm, viz obrázek).

2xTak

 

------

 

NGC 3486

Co se týče focení, tentokrát jsem si vybral menší multispirální galaxii v souhvězdí Malého Lva NGC 3486, nedaleko NGC3344 z předloňska; je myslím pěkná i zajímavá a moc často se taky nefotí. Reálně jsem se k ní mohl dostat po deváté večer (východní část oblohy mám nepoužitelnou, za což může Praha, Kladno a nově superosvětené parkoviště proti naší chalupě) a tak jsem napřed asi hodinu cvičně exponoval známější galaxii NGC 2903, kterou si jinak nechám na příště.

Pozorování jsem samozřejmě odsunul na dobu, kdy focení už pojede automaticky. Předtím jsem aspoň nastavil správně svislou osu (snadné, pomáhá v horní části zabudovaná vodováha, která je vidět i na obrázku) a připojil potřebné kabely (napájení a propojení alt a az motorů). Nejdéle mi trvalo (už za šera) najít nějakou díru, do které by se měl zastrčit kabel od ručky na ovládání montáže. Už jsem myslel, že na ní Číňané nějak zapomněli, ale nakonec jsem přeci jen vypátral, že je jen schovaná zespoda v dolní části montáže - a příprava na pozorování byla konečně hotová.

Se samotným focením po dlouhé zimní pauze překvapivě žádné zásadnější problémy nebyly. Než mi galaxie zašla za keř, měl jsem po třičtvtě hodině barev a přes tři hodiny L-ka, tedy jak už vím nic moc ale už celkem jakž takž něco. Druhý den jsem data prohnal PixInsightem a na závěr  Photoshopem, největší boj byl jako obvykle se šumem (takovéhle galaxie by chtěly těch expozic určitě víc), ale nějaký výsledek ukázat můžu. Nejprve tedy (téměř) celý záběr s Atikem One6:

Galaxie NGC 3486, wide

NGC3486

A ještě detailnější výřez pole kolem galaxie. Všimněte si i maličkých galaxií (daleko) v pozadí: 

NGC 3486 

------

Tak, a teď ještě k pozorování. Nejdřív něco o montáži, se kterou jsem vlastně pozoroval poprvé (na focení jsem ji ale měl už loni na Krétě). Jak její název (AZ-EQ5) i obrázek nahoře naznačují, montáž lze provozovat i v azimutálním módu. Po základním ustavení (viz výše) se provede alignment, tedy zaměření montáže na dvě hvězdy a pak už funguje automatické navádění na libovolný objekt ze zabudované databáze a jeho sledování. Hned napoprvé příjemné překvapení: funguje to bezvadně (připadá mi, že ještě lépe než v EQ módu) a celou noc to už samo a dostatečně přesně najíždělo na všechno, na co jsem si vzpomněl, fakt bezva.

Nebudu popisovat, co všechno jsem za tu dlouhou (do čtyř) noc na nebi zahlédl, tak jen takové stručné shrnutí. S malými refraktory galaxie (a prozkoumal jsem jich desítky) příliš nezaujmou, hlavně kvůli naší ne zrovna černé obloze a většina i těch messierovských byly sotva znatelné flíčky. Příjemné byly pohledy na otevřené hvězdokupy (ve Vozkovi, Blížencích, Raku,..), ty kulové vypadaly už jen jako mlhavé kotoučky (M3). Docela pěkně šlo pozorovat i pár planetárních mlhovin (Soví, Eskymák). Pro mě zajímavé jsou i dvojhvězdy, vedle více těch už známých (Porrima, Izar,..) jsem zahlédl i několik pro mě nových (třeba iota Leo). Když to shrnu, s automatickým naváděním se opravdu můžu podívat na (u mě řádově) víc nočních objektů, než dokáži s ruční montáží, navíc ani nejsem zkušený pozorovatel a vyhledávač.

Pro dnešek tedy všechno, podle předpovědí by možná šlo něco vyfotit i příští týden, byť noci asi budou trochu studenější.

 

------

 NGC 2903

Jak už jsem naznačil, mohlo se fotit i další týden. Noci byly mrazivé (do -5°C, víc než celou letošní zimu) a jasné, seeing bohužel moc dobrý nebyl a mám dojem, že po vylepšení obecního osvětlení je u nás i tma zase nějak slabší.

První noc byl seeing skutečně hodně špatný a tak jsem postupně fotil barevné kanály (s bin 2x2) jak této galaxie, tak i kupy (viz níže). Později v noci, po průchodu meridiánem, mi začalo nějak blbnout pointování a dost dlouho jsem se s tím mořil. Nakonec jsem to jakžtakž dodělal a chyběla mi už jen jedna barva pro NGC 2903.

Tou jsem tedy začal další noc a pak pokračoval L-kem, zase s podobnými potížemi, ale nakonec jsem u něj měl asi čtyři hodiny celkem slušných dat. Postup zpracování dat v počítači už standardní (PixInsight a Photoshop) a výsledek se mi docela líbí, je to o řád lepší než při focení malým refraktorem a zrcadlovkou před sedmi lety:

 

NGC 2903

NGC 2903

 

------

 Abell 1367

U téhle kupy mi tedy zbýval ještě L-kanál a ten jsem fotil další noc. Začal jsem trochu později (oproti NGC 2903 je kupa víc na východě ) a po necelých pěti hodinách jsem mohl zase všechno zabalit a jít spát; ty noci na dvoře mě už čím dál tím víc nějak zmáhají. Celková doba focení byla podobná jako u předchozí galaxii a počítač s chytrými programy se s daty zase úspěšně vypořádal. Na vzdálenost 330 milionů světelných let docela slušné detaily.

Napřed můžu ukázat širší záběr, prakticky celé pole senzoru Atiku One6. Ještě před pár lety bych byl rád, kdybych to uměl aspoň v této velikosti vyfotit:

Abell 1367, wide

Abell 13367 

a ještě víc ukáže detailnější výřez:

Abell 1367

------

éhle kupy mi t

A to je už myslím pro letošní březen všechno, celkově ale spokojenost - mám ve sbírce dva úplně nové objekty a další hodně vylepšený..

------

 

JKŽ, 18. a 22.-24.3. 2020

Zpět