Astrodvorek / Astrofotografie / 2019

Skupina galaxií NGC 973 v Trojúhelníku 
 

Během října jsem několik jakžtakž slušných nocí z různých důvodů vynechal (dvakrát jsem se aspoň jen tak díval), ale na úplném konci měsíce jsem se přeci jen s kompletní fotovýbavou na dvě noci na dvorek přesunul. Už byla docela zima, po dvouměsíční pauze mi to moc nešlo a navíc začala blbnout i kamera (budu se na to muset u Atiků přeptat).

Noci už jsou dlouhé, chtěl jsem tedy fotit co nejdéle a tak jsem si tentokrát vybral velkou (ale dost vzdálenou, kolem 200 milonů světelných let) skupinu galaxií NGC 973 v Trojúhelníku, která by měla být ve vhodné (fotografovatelné) pozici nad dvorkem aspoň tak 6 hodin.
Podle předpovědi měl být lepší seeing druhou noc a tu první jsem proto začal s focením barev. Od začátku ale nic pořádně nešlo a dvakrát jsem už málem odešel domů.. napřed nevím proč jsem měl dlouhý problém s nastavením montáže (to zas bylo druhý den naprosto snadné a rychlé) a pak jsem neúspěšně bojoval s kamerou, která tak čtvrtinu snímků vyráběla úplně blbě.

Z druhé strany ta první noc byla aspoň skutečně jasná a (na naše poměry) tmavá, zatímco ta druhá už byla horší, nebe maličko zamlžené, přes dvůr se nepravidelně plížil kouř od souseda a někdy po půlnoci se navíc začalo zvolne zatahovat. Výsledkem nakonec bylo to, že jsem měl proti plánu tak polovinu (použitelných) dat, jen asi pět hodin..

Na takhle vzdálené a slabé objekty bylo těch dat fakt málo, ale nakonec PixInsight něco poslal do Photoshopu a z něj něco (snad) docela použitelného vypadlo.

Ještě k těm galaxiím.  Skupina NGC 973 patří mezi ty větší v nadkupě Perseus-Ryby (má kolem 40 galaxií). Samotná galaxie NGC 973 je obří (průměr kolem 230 tisíc světelných let) spirální galaxie s aktivním jádrem pozorovaná z boku a tvoří pár s menší IC1815. Na následujícím snímku (jen trochu ořezaná plocha senzoru Atiku 460, sever je zde vlevo) ji vidíme napravo u jasné hvězdy 7.6m.  Na levé straně záběru leží pěkná dvojice galaxií NGC 974 (Sb, spirální s otevřenými rameny) a NGC 969, další větší galaxie vpravo pod nimi je NGC 978 a v poli je ještě mnoho menších galaxií.

 

Skupina NGC 973

Skupina NGC 973

 

Nakonec ještě přidám dva výřezy z celkového snímku v plném rozlišení a ve "správné"orientaci (sever nahoře). Pro lepší výsledek bylo těch dat prostě málo.

 

NGC 978, NGC 974,  NGC 969 a další menší galaxie

NGC 974

 

NGC 973, IC 1815 a další

NGC 973

 orientaci 

 

JKŽ, 1.11. 2019

Zpět