Astrodvorek / Astrofotografie / 2019

Pěkná spirální galaxie ve Vodnáři:  NGC 7606
 

O víkendu na přelomu srpna a září (kdy byl i nov a dvě ucházející noci) jsme se ženou vyrazili do jižních Čech, na návštěvu její kamarádky. Vzal jsem s sebou svůj nejmenší dalekohled a večer jsme se tak aspoň společně podívali na pár zajímavých objektů na nočním nebi:  na planety (Jupiter a Saturn, teď bohužel dost nízko), pak třeba na barevné dvojhvězdy (Albireo, Alamak) nebo několik otevřených hvězdokup (chí a h v Perseovi a další). Potěšilo mě, že to těšilo i ostatní..

Dvě jasné noci se však dostavily i v následujícím týdnu a ty už jsem strávil doma na dvorku. Na začátku podzimu jsem si chtěl zkusit vyfotit nějakou jižnější galaxii, která kulminuje ve správnou dobu. Jinak totiž výhled níž na jih mám dost omezený  (čím dál tím víc, jak stromy rostou) a problém tak mám s čímkoliv se zápornou deklinací. Zatím nejníž jsem se sice dostal až k M8 (mlhovina Laguna), ta je ale ze dvora vidět tak maximálně hodinu.
Podíval jsem se na galaxie v souhvězdí Vodnáře; pár zajímavých jsem našel a nakonec jsem si kvůli tvaru i poloze vybral NGC 7606.  Má deklinaci -8.5° a nebyl jsem si tedy zrovna jistý, jestli mi nad stromy projde. Nakonec se ukázalo, že jen částečně (ořech ano, jasan už ne) .. a to jednak omezovalo dobu focení na asi 3 hodiny a navíc jsem musel začít už když galaxie byla ještě dost nízko.

Seeing byl tentokrát obě noci dost podprůměrný (FWHM o téměř 50% horší, než jindy), ale se samotným focením vlastně moc problémů nebylo. Jen první večer při focení barev jsem musel skončit dřív (nečekaně, strom), druhý jsem to bohužel moc nevylepšil a o to víc práce měl hlavně s barvou počítač.

Zpracování dat tedy snadné nebylo a v PixInsightu jsem musel použít i řadu procesů, které moc neumím (od dekonvoluce přes erozi hvězd, různé metody stretchingu (zvláště u barev) po HDR multiscale transformaci a další), ale nakonec jsem z toho něco dostal.

Ještě k samotné galaxii, která je zahrnuta i do katalogu Herschel 400 a leží tedy v souhvězdí Vodnáře blízko trojice poměrně jasných (4-5m) hvěd psi1, psi2 a psi3 Aqr.  Je to izolovaná spirální galaxie typu SA(s)b s hustě vinutými a nepříliš výraznými rameny, s výraznou centrální výdutí a supermasivní černou dírou v centru. Na obloze zaujímá plochu asi 5x2' a od nás je vzdálená kolem 100 milionů světelných let; její průměr je tedy kolem 170 tisíc světelných let a je vlastně obrovská.

Ještě k fotce, ukázuje prakticky celé pole Atiku One6.

 

 

NGC 7606

 

NGC 7606 

 

 

JKŽ, 7.9. 2019

Zpět