Astrodvorek / Astrofotografie / 2019

Ještě jedna letní galaxie v Draku: NGC 6140
 

V minulých letech jsem v létě prakticky vůbec nefotil, tentokrát ale po docela úspěšném červnu ještě jednou. Popravdě řečeno počasí nespolupracovalo nijak moc, nicméně týden před novem a pak při něm šlo aspoň tři noci něco zkoušet.

V mém oblíbeném počítačovém planetáriu CdC jsem si vybral  další ne úplně malou spirální galaxii v souhvězdí Draka, NGC 6140, která leží asi 4° severně od hvězdy eta Dra. Má poměrně malou povrchovou jasnost a moc často se tedy nefotí (při závěrečném zpraování dat jsem taky docela pochopil proč).  

První noc byla dost tristní. Nějak jsem nemohl všechno nastavit, pak tu galaxii najít a nevím co ještě a nafotil jsem jen asi hodinu a půl. Noci taky ještě moc dlouhé nejsou a tahle galaxie mi navíc zase po druhé hodině zapadá za chalupu. Druhá noc byla trochu lepší (zas ale seeing horší) a celkem jsem už měl asi čtyři hodiny L-ka. Další dny bylo počasí dost proměnlivé, různé servery předpovídaly docela různou (ne)oblačnost, přes den byly i bouřky, jednou se v noci vyjasnilo až kolem půlnoci (to jsem prošvihl), ale další večer (podle předpovědí překvapivě) už po deváté a tak jsem všechno vypakoval na dvůr, v jedenáct jsem spustil focení barev a s napětím sledoval oblohu. Měl jsem štěstí a nakonec aspoň po hodině barev..

Zpracování dat (PixInsight, PS) snadné nebylo. Centrální část galaxie je sice docela jasná, ale vnější ramena vůbec a tak jsem byl nakonec rád, že tam vylezlo aspoň něco.

Na první ukázce je prakticky celé pole Atiku One6. NGC 6140 zde jasně dominuje, patrnější už je pak jen slabá spirální galaxie UGC 10376 vlevo od ní, víc malinkých galaxií se najde ještě v pozadí záběru:

 

NGC 6140_wide 

 

 

A ještě trochu detailnější pohled:

NGC 6140

 

NGC 6140 

 

 

JKŽ, 2.8. 2019

Zpět