Astrodvorek / Astrofotografie / 2019

Červen: slunovrat a rychlý pohled do neskutečných dálek : Abell 2065 (a další galaxie)
 

Kolem slunovratu vůbec nenastává astronomická noc a slušná (nautická) tma je tak 3 hodiny kolem astronomické půlnoci. Fotit objekty, které vyžadují hodně dlouhé expozice, není tedy snadné. Teď tedy víc než týden před novem přišlo jasno a postupně i děsný vedro (až 37 stupňů ve dne a 23 v noci !).  A protože jsem taky už dlouho doma nic nefotil,  přestěhoval jsem  zase jednou dalekohled na pár horkých nocí na dvůr.

Jako první cíl jsem si vybral asi nejvzdálenější objekt, který (tedy kromě kvazarů) můžu z naší středočeské vesničky snad ještě vyfotit: velikou kupu galaxií v souhvězdí Severní koruny, označovanou jako Abell 2065. Od Země je opravdu daleko, kolem miliardy světelných let. Kromě několika centrálních obřích eliptických galaxií (s magnitudou něco přes 16) jsou úhlové rozměry (více než 400) galaxií typicky pod 30" a jejich magnitudy 17 a víc. Pro relativně malý Newton (192/800) to bude zajímavý úkol.

Postup focení už mám víceméně zaběhnutý a protože se v létě začíná dost pozdě v noci, mám i dost času na přípravu. Doufám, že guider Lacerta MGEN, který mě zklamal na Krétě a pak jsem ho podle instrukcí z Vídně jednoduše zpravil, bude fungovat jak má.

První noc proběhla hladce, stroje zapracovaly a měl jsem asi dvě a půl hodiny L-ka (pak už vyšel Měsíc). Fascinovala mě už první stažená pětiminutová expozice: na obrazovce notebooku byly takhle vidět desítky malých zrnek (to smetí pod středem snímku), tedy těch vzdálených galaxií, bezva !

 


Druhá noc, kdy jsem fotil barvy, byla horší. Napřed to sice jelo normálně, pak ale zapracoval zákon schválnosti: když jsem vyměnil filtr, zkontroloval první expozici a odešel relaxovat domů, hned něco přestalo fungovat (a zjistil jsem to až po hodině). Guider vypadnul a i kdy šel zas snadno spustit, v pořádku to už nebylo. Nevím proč, možná jsem něco špatně utáhl a celá montáž občas nějak poskočila. Musel jsem to hlídat, ale moc dat jsem už nevydoloval.
Další noc jsem tedy všechno pečlivě nastavoval od začátku; díkybohu pak už to zas fungovalo, dofotil jsem barvy a přidal ještě trochu L-ka. Jistě by to chtělo od všeho tak aspoň 2-3x víc než těch zatím celkem ca. 6 hodin, ale pro kontrolu jsem zkusil zpracovat to, co už mám.

Takže jsem data prohnal PixInsightem (nejvíc práce mi daly barvy) a doupravil ve Photoshopu a popravdě řečeno výsledek mě docela potěšil. Než budu s focením pokračovat, mohu zde zatím tu nultou verzi ukázat.. a vlastně nevím, jestli to dokáži ještě nějak výrazněji vylepšit, ale asi někdy ještě zkusím.

 

Abell 2065 - Kupa galaxií v Severní koruně

 

AGC2065

Po pár měsících jsem se tedy k tomuhle snímku vrátil a data jsem zpracoval úplně znova a snad trochu decentněji, hlavně jsem chtěl zachoval co nejvíc detailů v části, kde je těch galaxií nejvíc. Na následujícím obrázku je zvětšený (1px = 0.76") výřez centrální části kupy, kde je pěkně vidět víc než 60 galaxií vzdálených přes miliardu světelných let (!).  Fakt mě potěšilo, co se dá v době letního slunovratu a kousek od Prahy relativně malým přístrojem vyfotit..

----------

 

Dalšími naplánovanými objekty byly dvě zajímavé dvojice galaxií.
Jako první přišla na řadu pěkná dvojice poměrně malých (jsou taky od nás 140 milionů světelných let) ale pěkných a zajímavých galaxií v Draku, NGC 5908 (z boku) a NGC 5905 (zepředu, s dlouhýni rameny). Leží blízko známější galaxie "Tříska" (NGC 5907) a kdysi jsem je už měl, spíš jen jako dvě blechy, na kraji záběru této galaxie.

Focení (2 krátké noci)  šlo celkem hladce, hned na začátku jsem ale nevím jak udělal chybu při zaostřování (přitom to dělám dost pečlivě, s Bahtinovou maskou a ještě se mi to nestalo) a téměž hodina dat byla v háji..

 

 

NGC 5908 a 5905 - dvojice galaxií v Draku

 

NGC 5905

 

 

Ještě pro zajímavost: prakticky na každém "hlubším" snímku oblohy se najde alespoň několik kvazarů. Tady hned u NGC5905 tři, označené na následujícím výřezu. Světlo z nejbližšího (u malé skupinky také docela vzdálených galaxií) k nám putovalo zhruba tři miliardy let, další dva jsou ještě o dost dál (10.3 resp. 9.6 miliard let)..

3Qs

 

 

Posledním červnovým cílem byla další zajímavá dvojice spirálních galaxií ve stejné oblasti oblohy v souhvězdí Draka jako ta předchozí, konkrétně galaxie NGC 5965 a NGC 5963. Zase první nastavená z boku (obrovská, ale vzdálená 150 milionů světelných let) a druhá zepředu (menší a "jen"40 milonů sv. let od nás) a i tyhle jsem už kdysi s menším dalekohledem vyfotit zkoušel. A věděl jsem tedy, že u galaxie NGC 5963 je povrchová janost vnější části (oblast ramen) extrémně nízká a vůbec ji nebude jednoduché ji zaznamenat.

Začal jsem s nimi vlastně už před tou dvojicí nahoře, ale právě kvůli té děsně nízké jasnosti jsem ještě na konci týdne jednu noc přidal, abych se s daty aspoň trochu dostal nad šum. Celkem jsem tedy měl asi 9 hodin expozic, z toho 6 hodin luminance. PixInsight s tím taky měl docela dost práce, ani ve výsledku ale nevylezly žádné detaily v ramenech.. nicméně aspoň něco a líp než minule. Snímek uspokojivě vyvažují i dvě menší galaxie vlevo dole (spirální NGC 5971, vzdálená kolem 200 MLY, a eliptická NGC 5969 , ležící ještě víc než 2x dál,  asi 450 MLY od nás). Jinak se pochopitelně potvrdilo, že zvláště galaxie NGC 5963 si skutečně vyžaduje větší přístroj i delší expozici.

 

 

NGC 5965 a 5963 - dvojice galaxií v Draku

 

NGC 5965

 

 

Když už jsem s tím začal nahoře mohu i tady ukázat aspoň jeden docela jasný kvazar u galaxie NGC5963, který takhle pěkně svítil před 9.6 miliardami let, tedy v čase, kdy Slunce nebo Země zdaleka ještě neexistovaly..

kvazar

Poslední horký červnový týden a řadu (8) ne úplně tmavých a navíc krátkých nocí mám tedy už za sebou a na ty poměry to nakonec nedopadlo úplně nejhůř..

 

JKŽ, 1.7. 2019

Zpět