Astrodvorek / Astrofotografie / 2018

Září 2018 :   Na poslední chvíli galaxie NGC 772
 

 

Letošní rekordně horké léto reálně skončilo až 21 září a z hlediska focení oblohy jsem jej vlastně ůplně vynechal. Místo toho jsem spíš sem tam něco aspoň pozoroval (viz zápis z prázdnin), naposledy ještě před pár dny. Už jsem tedy myslel, že ani v září nevyfotím nic, ale nakonec se objevila předpověď na čtyři snad jasné noci týden po novu. První dvě bylo u nás spíš polojasno a po půlnoci prakticky zataženo, další dvě už ale byly ucházející. Problém byl spíš s víc než polovočním Měsícem, který zapadal až před jednou resp. druhou hodinou a tak se muselo fotit až do začátku rozednívání (to bylo nejlépe vidět na jednotlivých záběrech).

Rozhodl jsem se znovu (už po třetí) vyfotografovat zajímavou asymetrickou spirální galaxii NGC 772 ze souhvězdí Berana. Je od nás vzdálená kolem 130 milionů světelných let a je skutečně veliká, má průměr přes 200 tisíc světelných let, tedy dvakrát větší než má naše Mléčná dráha.  Blízko ní se m.j. nachází satelitní eliptická galaxie NGC 770 a soustu menších a vzdálenějších galaxií  lze ještě nalézt v pozadí.

Focení probíhalo celkem hladce (byl jsem také na dvoře, i když ve výsledku poněkud zbytačně, už dvě noc před tím). S Atikem One 6 a svým 19cm Newtonem jsem první noc nafotil asi tři (použitelné) hodiny L-ka a další další noc po hodině barev s binováním 2x2. Jistě by to chtělo expozic víc, ale mám co mám. Po obvyklém zpracování pomocí Pix Insightu a Photoshopu nějaká fotka vznikla a není myslím nejhorší.

 

NGC 772  (Arp 78)

 

NGC772 

------

 

JKŽ, 21.9.2018

Zpět