Astrodvorek / Astrofotografie / 2018

Květen 2018 :   Trochu těžší galaxie - Arp 271, Abell 2199 a ještě Abell 2151 (s dalšími Arpy).
 

 

Už kdysi mě zaujala dvojice interagujících galaxií  NGC 5426 a NGC 5427 v Panně (Arp 271). Jsou ovšem poměrně malé (úhlový rozměr kolm tří minut) a nepříliš jasné, navíc leží dost jižně a tedy nízko (obzor moc tmavý nemám) a ze dvora je vidím (mezi stromy) v noci maximálně tři hodiny. Dřív jsem si na ně tedy netroufal, nicméně minulý měsíc mě některé snímky (třeba ještě menších spirálních galaxií v kupě ve Vlasu Bereniky) docela povzbudily a tak jsem se rozhodl to zkusit.

Ještě k samotným galaxiím galaxiím. Leží v jihovýchodní části souhvězdí Panny (asi 3 stupně západně od ioty Vir) ve vzdálenosti kolem 90 milionů světelných let od Země. V dnešní době procházejí dost blízko jedna kolem druhé a gravitačně tak spolu viditelně interagují. Internet ale říká, že obě nakonec srážku prežijí.

K focení: První večer jsem se domů dostal pozdě, musel jsem všechno vytahat na dvůr a nastavit a než vyšel Měsíc fotil jsem jen asi hodinu a půl. Druhý veče jsem se domů dostal (po koncertě) ještě později, ale protože dalekohled zůstal na dvoře, stihl jsem další dvě a půl hodiny L-ka a z toho asi hodina a půl vypadala překvapivě dobře. Třetí den jsem fotil barvy, téměř hodinu každou a teprve na konci jsem se oprávněně zděsil, když jsem zjistil, že skleróza zřejmě už definitivně zvítězila a chlazení detektoru jsem tak vůbec nezapnul.

I tak jsem to zkusil zpracovat a ukázalo se, že to půjde. Lepší L-ka jsme použil na jasy a všechna pro stíny, barvy jsem nějak odšuměl a rozmazal a něco jsem nakonec dostal. Po pravdě řečeno je to i tak lepší, než jsem si dříve vůbec představoval a mohu to zde ukázat.

Relativně širokoúhlý snímek (prakticky celé pole Atiku One 6) ukazuje obě galaxií a jejich okolí (s mnnoha maličkými galaxiemi v  pozadí) .

 

 

Interagující galaxie NGC 5426 a 5427  (Arp 271)

 

 

------

 

O týden později, těsně před novem, to vypadala na další tři jakžtakž jasné noci. Předpovědi sice úplně jednoznačné nebyly a třeba Aladin ukazoval částečně spíš takovou skvrnitou oblačnost, ale přesto (zas ale je víkend) jsem dalekohled vypakoval ještě za světla na dvůr.
Tentokrát jsem se rozhodl zopakovat si kupu galaxií  Abell 2199. Ta leží docela daleko, kolem 420 milionů světelných let od Země (a její galaxie jsou tak už na nebi dost maličké, snad s výjimkou centrální obří eliptické NGC6166) a najdete ji v souhvězdí Herkula asi 4 stupně severozápadně od M13.
Použil jsem podobnou výbavu jako
předloni  (jen Atik 428 teď nahradil Atik One 6 se stejnými 4.54-mikronovými
pixely, ale větší plochou senzoru), kdy jsem ale stihl jenom luminanci.

Nakonec jsem si užil na dvoře dvě noci, první se vyráběla L-ka a druhou barvy.
V obou to napřed vypadalo dobře a hned tu první jsem tedy přístroje asi po půl hodině nechal na dvoře pracovat (plánoval jsem tak 4.5 hodiny expozic) a zašel relaxovat domů. Ven jsem se dostal až za nějaké dvě hodiny a co nevidím: je úplně zataženo.. Začal jsem v počítači prohlížet předchozí expozice a ještě patnáctá zpátky (tedy hodina a čtvrt) pořád nic, zataženo je dost dlouho. Než jsem začal uklízet podíval jsem se ještě nahoru a (do háje !) zase začínaly být nějaké hvězdy vidět. A za dalších deset minut bylo už docela jasno a tak jsem přístroje znova oživil a spustil a (s častější kontrolou) nechal jet dál. Výsledek : necelé tři hodiny luminance..

Další noc s barvami to bylo podobné, jen s pečlivějším hlídáním. Dvakrát jsem to už málem zabalil (a předtím nafotitl aspoň flaty), ale nakonec jsem po kouskách měl asi třičtvrtě hodiny zelené a červené a přes hodinu modré barvy. Podobná měla být i další noc, ale měl jsem jinou akci a k dalšímu focení jsem se už nedostal.

Dat jsem tedy zrovna moc neměl, ale díky PixInsightu a Photoshopu (ten mi m.j. nahrazuje PixelMath z PixInsightu, což příliš neumím) aspoň nějaký výsledek prezentovat můžu, podívejte se:

 

 

Abell 2199 - kupa galaxií v Herkulovi 

 

Abell 2199 - centrální část kupy kolem NGC 6166

 

------

 

Překvapivě došlo v tomto měsíci ještě k jednomu dvounočnímu focení v týdnu po novu a mohu tedy pokračovat. Měsíc je ale už hodně vysoko a zapadal tak dost pozdě (druhou noc ve dvě) a abych něco stihnul, musel jsem začínat dřív, když už aspoň zašel za stodolu.
Po kupě Abell 2199 jsem si tentokát vybral asi nejzajímavější kupu v Herkulovi (taky se jí říká
Kupa galaxií v Herkulovi) zvanou Abell 2151.
Je to další velmi vzdálená kupa (kolem 500 milionů světelných let od Země) a další člen nadkupy v Herkulovi. Na nebi leží o víc než 20 stupňů jižnějji než ta předchozí.

Abell 2151 jsem poprvé zkoušel fotit už před čtyřmi roky, s malým 10cm refraktorem a zrcadlovkou a docela to šlo. Kupa je totiž zajímavá zejména tím, že obsahuje hodně spirálních galaxií a taky dvojic interagujících galaxií (z Arpova katalogu) a to bylo už na starém snímku docela dobře patrné.

A samozřejmě jsem předpokládal, že s Newtonem a CCD kamerou by to mělo být ještě o dost lepší. Fotil jsem dvě noci a jediný problém byl s tím až moc pozdě zapadajícím Měsícem v dost krátké květnové noci. Jako minule první noc jsem fotil L-ka (asi 4 hodiny) a druhou (po necelé hodině) barvy.
Z PixInsightu a Photoshopu nakonec něco vypadlo a můžu vám to tak ukázat.

Nejprve téměř celé pole Atiku, kde jsem vedle centrální části kupy (vpravo) chtěl zachytit i další skupinku galaxií (vlevo dole). Na snímku je sever vlevo:

 

Abell 2151

 

 

Na následujícím výřezu je už známá centrální část kupy s řadou spirálních galaxií, včetně čtyř interagujících párů (Arp 272, 71, 122 a 171):

 

 

A nakonec ještě výřez v plném rozlišení (a sever už je nahoru). Sám se vlastně divím, jak daleko (zde 500 milonů světelných let) je z Žehrovic vidět..

 

 

------

 

JKŽ, 24.5.2018

Zpět