Astrodvorek / Astrofotografie / 2018

 
 
Duben 2018 :   Návrat k (jarním) galaxiím
 

 

Musím vás varovat, že tentokrát to bude delší čtení - jarní počasí spolupracovalo mimořádně a přibylo zde toho docela dost..

V žádném jiném období neuvidíte na (severní) obloze tolik galaxií jako na jaře a to hlavně díky relativně blízké a početné kupě galaxií v Panně. Navíc je zde v dohledu i několik ještě bližších a ve výsledku tedy poměrně velkých galaxií, třeba M81 a M82 nebo právě NGC 2403, která se kupodivu příli často nefotí a se kterou jsem duben začínal.

První dva večery jsem to kombinoval se zajímavou trojicí galaxií z boku (NGC 4206, 4216 a 4222) v souhvězdí Panny, tedy první půlku noci se fotila NGC2403 a pak (na stejné straně meridiánu) ta trojice.
Fotil jsem i další noc i když podmínky už byly o něco horší (takový mírný zákal). Zkoušel jsem vyfotit kupu galaxií ve Vlasu Bereniky (
Abell 1565), ale příliš to nešlo (signál nevím proč během noci postupně klesal až na méně než polovinu) a budu ještě muset dofotit barvy.

S focením jinak žádné zásadní problémy nebyly, jen skoro pokaždé jsem zapomněl zapnout chlazení senzoru (vždy mi to ale došlo během první expozice).. Počasí jakž takž spolupracovalo i když noci byly ještě dost chladné, dvakrát jen těsně nad nulou.

------

Předchozí se odehrálo týden před novem. V týdnu následujícím se ovšem počasí překvapivě posunulo do téměř letního režimu a tak jsem mohl na dvoře strávit další čtyři noci.. Zvolna rostoucí Měsíc zapadal postupně později, ale stále ještě něco nafotit šlo.. a nakonec jsem byl vlastně rád, když už to skončilo a mohl jsem se pořádně vyspat.

Napřed jsem ještě musel dofotit barvy u kupy Abell 1565 a zbytek času jsem věnoval dvěma malý skupinám galaxií jihozápadně od M49 (nejjasnější galaxie kupy v Panně), v obou případech u velkých eliptických galaxií NGC4261NGC4365 .

------

NGC 2403

Tuhle velikou (23.4 x 11.8 ') spirální galaxii najdete asi 13° západně od M81 (do jejíž skupiny patří) už v souhvězdí Žirafy, jen asi 8 milionů světelných let od Země. Je poměrně jasná (8.5m), nicméně její povrchová jasnost (14.4m) naznačuje, že vyfotit ji úplně jednoduché není a navíc leží i v poměrně hustém hvězdném poli.
Výhodou zde ale byl nový Atik s trochu větší plochou senzoru, kompozice se přeci jen nastavovala lépe (a ne tak natěsno).

Celkem jsem nafotil 3 hodiny L-ka a po hodině barev, tedy svých (skromně) standardních 6 hodin expozic. Po pár hodinách práce s PixInsight a na závěr s Photoshopem se nějaký výsledek, jak můžete vidět, dostavil :

 

NGC 2403

 

------

 

NGC 4206, 4216 a 4222

Tyto tři jasné spirální galaxie tedy leží v centru kupy galaxií v Panně, ve vzdálenosti kolem 55 milonů světelných let od Země. V okolí samozřejmě naleznete i řadu menších galaxií. Ty v trojici zas tak malé nejsou (s "délkami" ca. 7', 5' a 3') a navíc jsou v podobné poloze z boku a pěkně srovnané, myslím zajímavý pohled.. Snímek je tentokrát orientován tak, že směr k severu je doleva.

Focení probíhalo stejně jako u galaxie NGC2403, t.j. po ní obě noci v jejich druhé polovině a zase jsem mohl použít asi 6 hodin dat. Na snímku je prakticky celé pole Atika One6, sever je zde zhruba vlevo.

 

NGC 4206, 4216 a 4222 - Trio v Panně

 

------

Abell 1656  -  kupa galaxií ve Vlasu Bereniky

Tato veliká kupa galaxií, která má víc než 1000 členů, leží ve vzdálenosti kolem 320 milonů světelných let od Země. V jejím centru se nachází dvě superobří eliptické galaxie, NGC 4874 a NGC 4889, doprovázené množstvím galaxií menších. Třeba ve srovnání s námi sousedící kupou v Panně je tady hustota galaxíí neuvěřitelná..

Samotné focení probíhalo od večera celkem hladce a po půlnoci jsem to nechal jet přes meridián, problém ale byl, jak už jsem se zmínil nahoře, s klesajícím signálem. Nakonec jsem tedy měl asi 4.5 hodiny postupně se zhoršujících dat (L-ka), což na takovýto objekt zrovna moc není; určitě to ale ještě někdy napravím (dofotím, včetně barev). U počítače jsem si navíc všiml, že jsem nezkontroloval polární ustavení a na snímcích byla (trochu) vidět rotace pole.. Protože jsem chtěl udělat ty galaxie co nejviditelnější, hodně jsem to strečnul a tím samozřejmě pěkně vyrostl i šum.  Ale nějak jsem to zpracoval, dost toho šumu jsem zlikvidoval a i když něco samozřejmě ještě zbylo, můžete se tu podívat na výsledek. Počet jasně rozeznatelných galaxií je téměř neuvěřitelný, zvlášť když fotím u Prahy a ani ne dvaceti centimetrovým dalekohledem..

Abell 1656 

 

O desettdní později, po dofocení barev (aspoň po hodině každé) můžu ukázat i barevnou verzi, i když v tomto případě vlastně ne až tak moc barevnou::

Abell 1656

Většina galaxií v kupě jsou eliptické nebo čočkové, nějaké spirální se ale také najdou. Zaujala mě jedna z největších, která se nedostala na předchozí záběr (byla by za okrajem ve směru doleva a trochu dolů) a přidám tedy ještě jeden (zvětšený) výřez. I zde je galaxií dost..

 

NGC 4921 a NGC 4911 

 

------

 

Skupina NGC 4261

Protože radši fotografuji spíš méně známé objekty (jinak řekl bych 95% snímků galaxií na netu ukazuje maximálně deset stále těch samých), na zbytek dubna jsem si vybral dvě malé skupiny galaxií, ležící už trochu mimo centrum celé kupy galaxií v Panně, blízko (jihozápadně) ale daleko za M49, což je zase kupodivu nejjasnější galaxie kupy, maličko jasnější i než třeba známější M87.

Jako první přišla na řadu skupina NGC 4261. Hlavní eliptická galaxie NGC4261 leží kolem 100 milonů světelných let od Země (tedy dvakrát dál než samotná kupa) a nejvíc je známá studiem obří černé díry ve svém jádru (s hmotností ca. půl miliardy Sluncí), kterou vyfotografoval i Hubble.

Focení vcelku standardní (nakonec taky dalekohled stál ty čtyři noci na dvoře a to mi dost ulehčovalo práci), jinak jako obvykle jsem zapomínal zapnout chlazení detektoru, teď už mi to ale naštěstí obratem dochází. Celkem dvě noci (barvy, luminance) a ca. 6 hodin dat :

 

Skupina  NGC4262

 

------

 

Skupina NGC 4365

Ještě blíž M49 leží další hezká skupina NGC4365. Opět až za kupou v Panně, ale trochu blíž než skupina předchozí (ca. 70 milionů světelných let). Pozoruhodná je snad tím, že střední část rotuje v opačném směru než oblasti vnější.

Popis průběhu focení bych mohl posat přes kopírák, všechno jakžtakž fungovalo a dat nakonec zas téměř stejně, celkem asi 7 hodin, jen o hodimu víc L-ka

Měl bych možná ještě doplnit, že celý proces "výroby" snímků  mám teď už u všeho podobný. Tedy snímání* s Artemis Capture od Atiku, potom (vše od kalibrace až po složení kanálů a další úpravy) PixInsight a pro závěrečné menší korekce ještě Photoshop.
(* Newton 192/800, montáž SW AZ-EQ6, guiding Lacerta MGEN přes 50mm hledáček)

Vyfotit tyhle menší skupiny slabších galaxií pořádně by samozřejmě chtělo lepší místo a delší expozici s větším dalekohledem. I tak mě ale těší, že z našeho dvorku jde aspoň ukázat na nebi mnohem víc, než jsem si ještě před pár lety představoval.

 

Skupina  NGC4365

----konec---

J

JKŽ, 22.4.2018

Zpět