Astrodvorek / Astrofotografie / 2018

Únor Začátek nové sezóny: galaxie M106
 

 

Minulý rok na focení noční oblohy zrovna skvělý nebyl, evidentně z něj mám nejmíň snímků za celou tu dobu, co nebe fotím. Z druhé strany focení s Newtonem a malým Atikem jsem už snad docela zvládnul - nakonec jeden snímek (Trio v Draku) se stal v červnu Českou astrofotografií měsíce a další (M101) je i letos (po loňské NGC 4565) v kalendáři AVČR (Věda fotogenická).

První focení po zimní přestávce pro mě nebývá jednoduché - už jen všechno potřebné najít, dát venku (zvlášť ve tmě a v mraze) nějak dohromady a zprovoznit mi postupuijící skleróza obvykle trochu komplikuje a ani letos nešlo všechno úplně hladce. Poprvé jsem to zkusil den před novem a i když to šlo ztuha, nějakou dobu jsem fotil. Seeing za moc nestál a tak jsem začal s barvami s binningem 2x2.  M106 je večer na světlé obloze nad Kladnem a tak jsem napřed zkoušel jiný objekt a k ní se vrátil až po půlnoci. Nakonec jsem měl aspoň hodinku dat pro všechny tři barvy a pak jsem šel spát, abych vůbec vstal ráno do práce.
Druhý den taky nevypadal špatně, ale totálně zastávkovala montáž, nic jsem nenafotil a nakonec mě vlastně potěšilo, když se před půlnocí zatáhlo.
Další jasná noc přišla až po týdnu, zvečera už rušil narůstající Měsíc a nakonec ca. od půlnoci jsem nafotil 4.5 hodiny L-ka, z toho přes 2 hodiny za meridián.

Moje fotografická sestava je už standardní, tedy Newton 192/800 a kamera Atik 428EX s LRGB filtry Baader na montáži SW AZGT-6.. K pointování teď používám guider Lacerta MGEN na 50mm hledáčku a kupodivu to funguje bezvadně, řekl bych že lépe, než dříve s SW 70/500. Podobné je to se zpracováním snímků, zvláště na program PixInsight jesm si už docela zvykl (navíc mu přibývají nové funkce, jako třeba fotometrická kalibrace barev) a ve Photoshopu dělám už jen úplně závěrečné úpravy.

------

M106

Tato spirální galaxie (typu SBbc) se nachází v souhvězdí Honících psů u hranice s Velkým vozem (před Phadem), ve vzdálenosti "jen" asi 24 milionů světelných let od Země.  Je přitom docela zajímavá, navíc dost veliká (ca. 17.5x7') a poměrně jasná (8.4m), jen povrchová jasnost okrajových partiíí už zase není nic moc a to tedy vyžaduje dostatečně dlouhé expozice (což je u mě trochu problém).
Zajímavé jsou hlavně struktury v centrální části galaxie (zvláště tedy na snímcích s většími dalekohledy a dobře proexponovaným Ha).
Ještě ke snímku: Vedle M106 v horní části vidíme i menší ale docela jasnou spirální galaxii z boku NGC 4248, která zřejmě s M106 interaguje a napravo už o dost slabší (kolem 16. mag) UGC 7356. Další vzdálenější galaxie (také několik malých "jehliček") lze ještě najít v pozadí.

 

 

Galaxie M106

 

------

 

JKŽ, 22.2. 2018

Zpět