Astrodvorek / Astrofotografie / 2017

Květen : Skupina galaxií NGC 5363 a NGC 5364
        a Trio galaxií v Draku
 

 

Letošní jaro se moc nevyvedlo a galaxií mi tu taky moc nepřibylo. Několik nocí jsem se aspoň díval na nebe s malým TMB a postupně mi už taky jde lépe aspoň to vyhledávání objektů na nebi (red-dot hledáček funguje). S dvojhvězdami nebo hvězdokupami nemám problém a co je možné taky vidím, při dobrém seingu třeba Izar jako dvě pěkně oddělené barevné kuličky (v okuláru si žlutá veze na zádech menší modrou).  Dvojitá dvojhvězda eps Lyry je pěkně rozlišená s mezírkami mezi těsnějšími složkami už při zvětšení 100x. Ani s mlhovinami to není nejhorší, když je tedy alespoň slušná tma. Z druhé strany u planet (Jupiter nebo Saturn, který je ale teď jen hodně nízko) jsem čekal trochu víc, aspoň podle kreseb na internetu. Časem snad uvidím, jak se to dá nacvičit lépe..

A teď už k focení. V téhle roční době jsem se rozhodl vrátit se napřed k několika pěkným a zajímavým galaxiím systému Virgo III ve východní část kupy galaxií v Panně, které jsem už kdysi zkoušel s 10cm refraktorem a modifikovanou zrcadlovkou. Dnes ke skupině NGC5363, na další asi dojde až zase za rok.
Na původním snímku (necelé tři hodiny dat) bylo díky širšímu poli možno zobrazit celou skupinu galaxií ve tvaru otazníku. NGC5364 je ta pěkně pravidelná spirála vlevo a NGC5363 je velká eliptická galaxie nad ní:

 

Skupina NGC5363

 

------

 

S Newtonem bych rád detailněji zachytil hlavně ty obě velké galaxie. Navíc jsem chtěl taky poprvé vyzkoušet pointování s malým 50mm hledáčkem, s Lacertou MGEN by to v pohodě jít mělo. S tím také zásadní problém nebyl, nicméně u mnoha záběrů jakoby hvězda alespoň jednou hodně ujela a použitelné pak nebyly. Asi to souvisí s  nastavováním hledáčku dvěma šroubky proti (slabému) péru, tahem kabelu nebo s bůhvíčím ještě. Snad na to přijdu, jinak bych se musel vrátit k většímu pointeru..

Fotil jsem dvě noci, které ale už teď tak dlouhé nejsou a ukončoval to Měsíc, který (před novem) vycházel méně než hodinu po astronomické půlnoci.
I kvůli dost velkému odpadu (pointování) jsem nakonec měl jen necelé 4 hodiny použitelných dat a ty jsem jako obvykle zpracoval v PixInsightu a Photoshopu.

S výsledkem úplně nadšený nejsem, s šumem byl problém značný a není to ani nejostřejší, ale aspoň něco. Trochu mě překvapila viditelná struktura prachových pásů v galaxii NGC5363 - myslel jsem, že je eliptická, tak teď ale tak úplně nevypadá. Nějaké detaily jsou kupodivu vidět v měnší spirální galaxii z boku NGC5356 vpravo dole.

 

 

Galaxie NGC5364 a NGC 5363

NGC 5364 

 

------

 

Další dvě jasné noci se dostavily až po novu ke konci měsíce, navíc příjemně o víkendu. Jako minule jsem si i tentokrát zopakoval pár let starý záběr další zajímavé a pohledné skupiny galaxií, označované jako Trio galaxií v Draku.  Tohle je původní snímek:

Trio galaxií v Draku 

 

------

Na tři velké a různě vyhlížející galaxie (zleva NGC 5985, NGC 5982 a NGC 5981) srovnané pěkně v řadě je určitě pěkný pohled. Přitom ale fyzickou skupinu netvoří - ve skutečnosti jsou ve vesmíru dost daleko od sebe (a slušných 90 - 140 milionů světelných let od Země).

Se snímkem jsem tehdy byl docela spokojený, nicméně už i tady nastal čas to vyfotit lépe, s Newtonem a Atikem. Po minulých potížích spointováním přes hledáček jsem se vrátil k SW 70/500, ale o moc lépe to ale nešlo a objevoval se stejný problém (a následně větší odpad než jsem byl zvyklý), zatím tedy nepříjemná záhada.

Až na to pointování focení celkem ušlo, první noc (které jsou teď taky už dost krátké) jsem ale nafotil jen něco přes dvě hodiny barev, jako obvykle s binováním 2x2 a druhou tři hodiny luminance. Po pár hodinách u počítače s PixInsightem a Photoshopem jsem dostal tohle :

Trio galaxií v Draku  (NGC5985, 5982 a 5981)

 

Určitý pokrok za ty čtyři rokyu zdá se nastal a výsledek mě proto potěšil. Na snímku je pěkně patrná zajímavá struktura ramen spirální galaxie NGC5985, náznak slupek u eliptické NGC5892 i prachový pás u NGC5891 pozorované z boku, záběr navíc pěkně doplňuje i řada malých galaxií v pozadí.
Po slabším jaru s květnem tedy vcelku spokojenost..

------

JKŽ, 18.-19. a 26.-27. 5. 2017

Zpět