Astrodvorek / Astrofotografie / 2017

Březen Galaxie M101 a M64 - Větrník a Černé oko
 

 

 

Rok 2017 jsem s astrofocením zahájil až teď, během tří jasných nocí po novu koncem března. Pár jasnější dní bylo už předtím, ale nějak jsem se k tomu nedostal..

Obvykle fotím menší nebo vůbec obecně málo oblíbené galaxie, tentokrát něco z druhé strany spektra. Jako první jsem si na rozcvičení po zimní přestávce vybral galaxii M101, alias Větrník. Je to obrovská (průměr asi 180 tisíc světelných let), relativně blízká (22 milionů světelných let) a tedy na obloze velká (téměř jako Měsíc v úplňku) a navíc krásná spirální galaxie. Její impozantní spirály vidíme zepředu a najdeme ji v souhvězdí Velké medvědice, hned nad vojem Velkého vozu. Kdysi jsem ji už (krátce) zkoušel, ale po dvou letech hraní si s Newtonem a Atikem už asi bylo na čase i ji vyfotit pořádně.

Věnoval jsem tomu dvě noci a nafotil jsem skoro 12 hodin dat. Bohužel pointování nebylo úplně optimální (nevím co dělám blbě, ale guider Lacerta MGEN dřív fungoval nějak lépe) a dost záběrů jsem musel vyhodit. Ke zpracování (PixInsight, Photoshop) zbylo 9.5 hodiny dat, což ale taky nakonec není nejhorší.

Ještě bych měl dodat, že během zimní přestávky můj Newton prošel technickou úpravou, konkrétně dostal nového pavouka (to je držák sekundárního zrcátka a poznat to jde na tvaru difrakcí jasnějších hvězd) a clonku kraje hlavního zrcadla. Díky za to patří jednomu z nejlepších českých amatérských astrofotografů M. Myslivcovi (víc zde ).

A teď se už můžete podívat na výsledek, sám jsem celkem spokojen .. žádnou jinou galaxii (tedy kromě M31 nebo M33) tak detailně vyfotit (z Žehrovic) nejde.

 

 

Galaxie M101

 

 

------

 

Na další a zatím poslední noc jsem zvoli galaxii M64 (Černé oko, díky prachovým pásům před střední částí galaxie), která je opět poměrně velká a jasná a leží v souhvězdí Vlasu Bereniky, kde jsem už pár pěkných galaxií (NGC 4725 nebo NGC 4565 ) fotil.

S pointováním to zase o moc lepší nebylo, ale těch zbylých ca. 5.5 hodiny jakž takž stačilo. Jistě si všimnete, že tahle galaxie vypadá dost podobně jako M90 v Panně, kterou jsem fotil před rokem..

 

 

Galaxie M64

 

 

------

JKŽ, 27.-29.3. 2017

Zpět