Astrodvorek / Astrofotografie / 2016

Prosinec: galaxie NGC1961
 

 

 

Letos vyšel nov až mezi svátky na konci roku a kupodivu několik dní před Silvestrem se i poměrně vyjasnilo i když trochu rušila nízká oblačnost, zima a jinovatka. První noc jsem se spíš jen tak na nebe díval novým TMB, ale další (s lepší předpovědí) jsem už připravil focení.

Už dřív jsem plánoval (po NGC 2336 nebo 1530) další zajímavou galaxii v souhvězdí Žirafy, NGC 1961. Leží tedy hodně na severu a vidět je po celý rok, teď by navíc šla fotit celou noc.

Kdybych nebyl poněkud chorý a líný a přístroje fungovaly jak mají, mohl jsem mít i pár desítek hodin expozic, což ale jako obvykle nenastalo. Hned první večer jsem po hodině ustavování o stativ zakopl a mohl začít znova. Po půlnoci a přehození dalekohledu přes meridián jsem chvíli sledoval správnou funkci všeho a šel jsem si na pár hodin lehnout. Jak jsem pak k ránu zjistil, celá ta věc obratem přestala fotit, tedy přesněji řečeno pointovat a nepřibylo tedy nic.

Druhý den (na Silvestra) jsem zas všechno spustil a vypadalo to v pořádku. Za necelou hodinu ale zase totéž. Ukázalo se, že kontakt mezi kabelem od guideru Lacerta MGEN a kamerou je nějak mizerný a citlivý na jinovatku. Párkrát tam a sem a zase fungoval, spolehlivě ale ne a totéž se ještě za večer párkrát opakovalo.. A tak před půlnocí jsem radši už všechno vypnul a pokračoval v oslavě Nového Roku.

Ke zpracování jsem nakonec měl necelých 7 hodin expozic. Jinak jako obvykle PixInsight a Photoshop.

Je samozřejmě škoda, že jsem toho nenaexponoval víc, takhle byl se šumem docela problém a na snímku je to bohužel vidět.  NGC1961 je ale od nás vzdálená úctyhodných 200 milionů světelných let (musí být tedy obrovská) a moc často se nefotí, takže myslím, že na 20cm dalekohled výsledek ujde (a hlavně potěší).

 

 

Galaxie NGC 1961

 

 

 

------

JKŽ, 31. 12. 2016

Zpět