Astrodvorek / Astrofotografie / 2016

Listopad: Nic moc, ale přece : skupina NGC80
 

 

 

Listopad focení oblohy zpravidla nepřeje a ten letošní taky ne. Překvapivě ale na poslední tři dny v měsíci (navíc při novu) meteorologové věštili tři jasné noci.

Hned jsem začal zkoumat, co zajímavého je teď na nebi vidět a nakonec jsem si vybral pěknou skupinku galaxií v Pegasu (asi 7° nad Algenibem) u NGC 80. Ty jsou od nás vzdáleny kolem 250 milionů světelných let a pro 20 cm Newtona to bude další zajímavá úloha..

Protože NGC80 teď před osmou prochází meridiánem a tak do půlnoci ji mám ještě v dobré poloze, plán byl fotit tuhle skupinu 3 dny po 4 hodinách a pak bych měl mít dat už dost (6 hodin L-ka a zbytek barvy). A vždycky po půlnoci by mohlo dojít ještě na něco dalšího.

Jako obvykle plán hezký, ale realita úplně jiná, řekl bych napůl katastrofa. První večer mi (po 2 měsících zas na dvoře) trvalo déle všechno připravit a nastavit a fotit jsem začínal až po půl deváté. Seeing dobrý nebyl (a obloha trochu zakalená) a začal jsem tedy s barvami. Kolem jedenácté se docela rychle úplně zatáhlo; ještě jsem neměl dofocenou druhou barvu a musel jsem skončit.
Na druhý den předpověď vypadala lépe a na dvoře jsem byl včas, na nebi ale mraky. Celý večer jsem se (marně) chodil dívat, jestli se už vyjasnilo, což ale do půlnoci nenastalo.
Naštěstí třetí den byl o něco lepší. Abych ale něco měl, musel jsem začít  před půl sedmou, už rychleji napřed barvy a po osmé jsem začal s L-kem. Před jedenáctou se začala zase objevovat lehká oblačnost a po jedenácté už dál fotit nešlo.

Ke zpracování jsem nakonec použil jen něco málo přes 2 hodiny L-ka, hodinu a půl B, hodinu R a třičtvrtě hodiny G (barvy s bin 2x2). Bylo zřejmé, že seeing byl opravdu hodně špatný (FWHM hvězd dvakrát větší než obvykle a L-ko nakonec ani neukazovalo víc detailů, než binované barvy) a ani guiding nebyl stoprocentní.

Vzhledem k focenému objektu, tedy skupince hodně vzdálených galaxií, by se data měla nejspíš vyhodit. Z druhé strany programy jako PixInsight a Photoshop dokáží s data udělat divy a navíc tahle skupinka se zase nefotí tak často. Takže po pár hodinách trápení u počítače tu můžu ukázat aspoň něco:

 

Skupina galaxií NGC 80, Arp 65

 

 

Největší eliptická (nebo čočková) galaxie vpravo dole je právě NGC 80 a podobná menší nad ní NGC 83. Od ní doleva je pěkná spirální galaxie NGC 90 ve dvojici (Arp 65) s blízkoui NGC 93. Menších galaxií je pak plné celé pole záběru, nakonec docela zajímavý pohled..

 

------

JKŽ, 27. a 29. 11. 2016

Zpět