Astrodvorek / Astrofotografie / 2016

Září: Slupková (shell) galaxie NGC 474 a Stephanův kvintet
 

 

 

Po horkém konci srpna rekordní vedra pokračovala ještě dva týdny v září (!!), až do 15.. Teď po novu je večer třeba počkat, až rychle rostoucí Měsíc zajde a fotit se tedy dá až ve druhé polovině noci. Pro focení NGC474 se to ale hodilo, nad špýchar mi vylézá teprve po půlnoci.. Navíc od novu Měsíc sestupuje k nejnižšímu bodu ekliptiky a proto zapadá relativně brzy. A tak i když jsem si myslel, že to bude akce na dlouho, 12. září ráno, po šesti nocích venku, jsem měl jakžtakž dost dat (několikrát víc než pro libovolný objekt předtím).

------

 

 

Slupkové galaxie NGC 470, 474 a 467 - Arp 227


Galaxie NGC 474 patří ke skupině NGC 470  (také Arp 227) v souhvězdí Ryb a je od nás vzdálená kolem 100 milionů světelných let. Zatímco NGC470 je menší, ale dost jasná modrá spirální galaxie, NGC474 je jednou ze zvláštních eliptických slupkových (shell) galaxií. Vnější ne úplně pravidelné "slupky", obklopující centrální část galaxie, vypadají (aspoň na fotkách většími dalekohledy) fantasticky, povrchovou jasnost ale mají mimořádně nízkou. Celkový průměr galaxie je přes 200 tisíc světelných let.
Kupodivu i menší (a podstatně vzdálenější, kolem 250 MLY) galaxie
NGC 467 na snímku vpravo je zdá se obklopena obdobnými slupkami a patří tedy ke stejné třídě galaxií.. Mám dojem, že vznik galaktických slupek či obálek není ještě stoprocentně jasný, většinou se uvádí interakce s vedlejšími galaxiemi..

Focení probíhalo celkem uspokojivě. Seeing byl tak v půlce nocí slušný, ve zbylých o něco méně. Největší problém je ale u nás světelné znečištění (tma není tma), které snižuje kontrast a (zde) byl pak problém s hodně slabými slupkami, utopenými v šumu. Ke zpracování jsem nakonec použil použil téměř deset hodin L-ka a po ca. dvou hodinách (s bin 2x2) barev R, G, B, asi 16 hodin expozic. Dat je sice poměrně dost, ale zpracování (PixInsight a Photoshop) i tak zahrnovalo hlavně boj se šumem. Přesto asi moje zatím nejlepší fotka, zejména ve vztahu k foceným objektům..

 

 

NGC 474, 470 a 467 - Arp 227

 

 

PGC1252050Vzhledem k poměrně (t.j. na na moje poměry) dlouhé expozici je na snímku v pozadí patrná i řada hodně vzdálených galaxií. Už docela jasná malá spirální galaxie u levého kraje záběru (PGC 1252050, zvětšený výřez vpravo) je od nás vzdálená přes miliardu světelných let..

------

 

Stephanův kvuintet - skupina galaxií v Pegasu


Stephanův kvintet je poměrně populární skupinka pěti (nebo spíš šesti) drobných galaxií v souhvězdí Pegase, která se obvykle vejde do stejného pole okuláru nebo kamery jako vedlejší velká spirální galaxie NGC 7331 (tu jsem fotil teď v srpnu)  U mého Atika ale bohužel ne a tak jsem je aspoň na zkoušku (a zatím jen luminanci) zkusil začátkem září (v první polovině noci, než mi vyšla NGC474).

Focení šlo hladce a ke zpracování jsem nakonec měl něco přes tři hodiny L-ka. Myslím, že na běžný 20cm Newton jsou ve výsledku detaily galaxií celkem uspokojivé.  Můžeta se podívat na celé pole Atika, víc až (snad v dohledné době) dofotím barvy..

 

Stephanův kvintet (luminance, celé pole Atiku)

 

Stephan quintet widw  

------

Těsně před koncem září se naštěstí na jednu noc skutečně vyjasnilo a dofotil jsem (po hodině) i barvy, jako obvykle s bin 2x2. Zpracování mi moc nešlo, dat bylo stále ještě málo, ale nakonec jsem něco dostal. Napřed tedy opět širší pole a pak ještě bližší pohled na tuto zajímavou skupinu galaxií.

 

Stephanův kvintet, wide

 

Stephan quintet, wide 

------

 

Stephanův kvintet, detail  (0.8 arcsec/px)

 

Stephan quintet

 

Měl bych asi doplnit, že z těchto galaxií je jich pět (horní oblouček) skutečně daleko, kolem 250 milionů světelných let:  Od leva jsou to malá kruhová (prstencová) NGC 7320c, velká NGC 7319, vedle ní dvě překrývající se galaxie NGC 7318a + 7318b  a ještě více vpravo malá NGC 7317. Poslední a zdánlivě největší modrá spirální galaxieNGC 7320 pod nimi je ve skutečnosti daleko v popředí, od nás jen kolem 40 MLY.

------

KONEC

------

JKŽ, 1.- 12. a 28. 9. 2016

Zpět