Astrodvorek / Astrofotografie / 2016

Léto 2016: Astro-prázdniny, ale na konci rekordně rušno
 

 

 

V loňském horkém létě jsem nafotil aspoň něco, letos zatím skoro do půlky srpna nic. Počasí je víc proměnlivé, skutečně jasných nocí bez Měsíce bylo jen pár a k focení jsem se z různých důvodů nedostal.

A tak aspoň týden po novu jsem potřebné krámy vytahal na dvůr i když předpověď úplně nadějná nebyla, tedy spíš nebylo jasné, jestli okraj přecházející lehké oblačnosti dosáhne k Žehrovícím.. Nakonec jen částečně, ale nepříjemně..

 

Abell 2199 a NGC 6166

Jarní galaxie už jsou pryč, napřed jsem tedy uvažoval o (už známých) galaxiích v Draku, nakonec jsem si ale vybral kupu Abell 2199 s centrální obří eliptickou galaxií NGC6166 typu cD a s několikanásobným jádrem.  Je to součást velké nadkupy galaxií v Herkulovi, stejně jako třeba Abell 2151, který jsem fotil předloni ještě s APM a zrcadlovkou. Na to, že je od nás přes 400 milionů světelných let, to kupodivu celkem šlo. Takže dnes další Abell, barvy ale zatím z časových důvodů vynechám (téměř by zde totiž taky stačilo sepiové tónování.)

Noci se už pomalu prodlužují a doufal jsem, že bych dneska  mohl naexponovat aspoň 4 hodiny L-ka, což se tedy úplně nepodařilo. Jednak ty přecházející mráčky tak možná až třetinu expozic hodně zesvětlily (a potlačily potřebný kontrast), nepovedla se ani poslední skoro hodina, kdy už kupa byla poměrně nízko na (u nás) ne nejlepší straně oblohy.. Musel jsem tedy hodně vyhazovat a zbylo jenž dvě a čtvrt hodiny použitelných expozic. U počítače se taky ukázalo, že hvězdy nejsou zrovna malé (FWHM kolem 4", tak 2x víc než obvykle) ani úplně kulaté, možná kvůli horšímu seingu, ale bohužel asi taky kvůli blbé kolimaci mého Newtona (což jsem tedy nezkontroloval, ach jo).

Následující noc u počítače jsem se tedy snažil s tím něco udělat, ale šlo to ztuha, dat je prostě málo a za nic nestojí. I zpracování tedy zatím provizorní, ale nakonec aspoň tedy první pohled na téměř půl miliardy světelných let vzdálený kousek našeho vesmíru..

 

 Abell 2199, kupa galaxií v Herkulovi


Galaxie jsou na snímku všude kam se podíváte. Centrální obří eliptická NGC6166 je nahoře vlevo, umístil jsem ji tam, aby byly vidět i pěkné spirální galaxie UGC 10404 (vpravo dole pod nejjasnější hvězdou 9m) a UGC 10420 (vpravo nahoře).

------

 

A když už další letní fotky zatím nemám, přidám aspoň na ukázku výřezy z předchozí.
Nejprve tedy centrální část kupy. Galaxií je zde plno, ale dominance obří NGC 6166 (s několika jádry) je jednoznačná..

 

------


A nakonec ještě už hodně zvětšené (měřítko 0.8"/px) výřezy s obrázky obou výše zmíněných menších galaxií, vlevo UGC 10420 a vpravo UGC 10404. Šum značný, ale prostě odpovídá množství a (ne)kvalitě dat.
Tyhle galaxie jsou velké 1.2' x 0.9' s magnitudami 14.5-15  -  jsou tedy na obloze ještě trochu menší než třeba prstencová mlhovina M57 a současně víc než 100x méně jasné. Nakonec mě vlastně překvapilo, že přes podmínky (a průběh) dnešního focení jsou u nich nějaké detaily vůbec vidět. 
Teoreticky by to jistě šlo udělat líp, pro posouzení je vedle ještě můj zmenšený (a taky odbarvený a otočený) snímek podobné galaxie (M95), která je ovšem víc než 10x blíž a měřítko je tedy úplně jinde.
 

 

                 

 

Zatím vše. Příští nov je ale už někdy kolem 1. září a tak možná koncem měsíce ještě něco přibude..

------

 

NGC 6946

Kupodivu předposlední srpnový týden se zase vrátila téměř tropická vedra a navíc i jasné noci (nakonec jsem i s dalším týdnem na dvoře nocoval šestkrát). Zpočátku sice ještě dost před novem, takže později večer (první noc už před půlnocí letního času a postupně později) začínal rušil ubývající Měsíc, bylo by ale samozřejmě škoda to nevyužít..

Na začátek jsem si vybral zase jednou trochu větší objekt s průměrem přes 10', relativně blízkou (~ 10 MLY) spirální galaxii NGC 6946 v Kefeu, která se mi loni až tak nepovedla. Výhodou je, že je dost vysoko a jde začít fotit hned po setmění (kolem 22. hodiny) a ještě něco stihnout. Jediný (sklerotický) problém jsem zaznamenal až druhý den, kdy jsem před začátkem dofocování L-ka zapomněl zapnout chlazení Atika. Později jsem na počítači zkoumal, jestli se ta data vůbec vyplatí započíst (nebo vyhodit), ale ukázalo se, že kupodivu ano (výsledný šum trochu sníží).
Nakonec jsem tedy použil přes 5 hodin dat a dostal jsem tohle::

 

Galaxie NGC6946 v Kefeu

------

 

NGC 6166 - mlhovina Bublinka

První noc jsem šel po půlnoci spát, druhou jsem ale pokračoval ještě i s Měsícem a zkusil jsem si focení v Ha, t.j. s filtrem na čáře vodíku (~656 nm). Vybral jsem si populární mlhovinu NGC7635, zvanou Bublinka, která taky není moc daleko od předchozí galaxie (i když už v souhvězdí Kassiopea) a nafotil jsem aspoň hodinu dat..

 

NGC7635, mlhovina Bublinka v Kasiopeji  (Ha)

------

 

NGC 68, 70, .. - Arp 113

Další dvě noci jsem věnoval focení dost náročné (magnitudy nejjasnějších galaxií jsou 13-14), ale pěkné kompaktní skupiny galaxií NGC 68., označovaná i jako Arp 113. U nás podobné věci fotí jen Pavel Boehm z Plzně (viz astrofotky.cz) a jeho fotka mě inspirovala i v tomto případě. Tahle skupina je od nás zase docela daleko (kolem 300 milionů světelných let), ale přeci jen o kousek blíž, než Abell 2199 nahoře.

Na první pohled zde nejvíc zaujme pěkná NGC 70, impozantní spirální galaxie typu Sbc s mnoha výraznými rameny (škoda, že není blíž), zdánlivě se dotýkající obou velkých eliptických galaxií NGC 68 a 71. Byl jsem docela zvědavý, zda s mým dalekohledem u ní půjdou nějaké detaily vůbec rozlišit (jako na záběrech většími teleskopy), z druhé strany na obloze má průměr kolem 1.5', přeci jen trochu víc než ty UGC galaxie nahoře.
Líbí se mi i sousední spirální galaxie s příčkou
NGC 72 a že je to všechno součástí pěkné skupinky je pro fotku další plus. Celá skupina mimochodem zahrnuje přes 40 galaxií, z toho 9 z NGC katalogu..

Díkybohu (a v tomto případě i nutnost) seeing byl velmi dobrý, noci ale ne moc tmavé, jak už je tedy kousek od Kladna spíš normální.. Problém tentokrát nastal až úplně na konci (před čtvrtou druhou noc) při focení se zeleným filtrem - po půlhodině začalo zlobit pointování, hvězdy si nějak poskakovaly a tak. Dost dlouho jsem s tím marně zkoušel něco dělal a teprve po vypnutí všeho jsem si všiml, že jeden kabel ke kameře už nestačil, začal se napínat a tahat za montáž. Příště si už aspoň dám pozor.
Na závěr zpracování ca. 5 hodin dat pomocí PixInsightu s doladěním v PS.  Tenhle záběr je sice už u limitu možností mého vybavení a (kvůli šumu) žádoucí možná desítky hodin dalších expozic proto v tomto případě ani naplánuju, výsledek mě ale i tak docela potěšil.. Velké spirální galaxie nějak rozlišené jsou a nakonec i ty menší (pěkně zaplňující okolí)
výraznou centrální skupinu pěkně doplňují.

 

Skupina galaxií NGC 68 (Arp 113) v Andromedě

------

 

Sh2-101 - mlhovina Tulipán

Protože předchozí skupina galaxií mi teď nad špýchar vychází až později, noc jsem začínal s pěknou mlhovinou, Sh2-101 nazývanou Tulipán. Leží v (letním) souhvězdí Labutě, blízko hvězdy eta Cyg (mezi Sadrem a Albireem). Zas jen hodina expozic s Ha filtrem a navíc bez chlazení (t.j. senzor měl 15-13°C, radši bez komentáře, tenhle týden jsem to ale provedl už podruhé, předtím snad nikdy..) Takže spíš jen první pokus:

 

Sh2-101, mlhovinaTulipán  v Labuti  (Ha)

 

------

 

NGC 7331

Další dvě jasné noci přišly v dalším týdnu, už těsně před novem. Z jasnějších galaxií je teď od večera ve slušné poloze NGC7331, kterou zatím detailněji vyfocenou nemám, tedy jasná volba. Kromě ní jsem se ale rozhodl zkusit začít pořádně fotit galaxii NGC474 (viz níže) a k té jsem se přesouval na druhou polovinu noci.
Spirální galaxie
NGC 7331 je jednou z nejjasnějších (mag. 9.5) i největších (~ 10' x 4') podzimních galaxií, překvapivě ale není zahrnuta v Messierově seznamu.
Fotí se často, většinou současně s blízkou kompaktní skupinou pěti drobných galaxií zvanou Stephanův kvintet. Na senzor malého Atika se mi ale obojí současně nevejde a protože i okolí NGC 7331 je dost zajímavé, zůstal jsem u ní. Nakonec něco přes pět hodin expozic, standardně polovina L-ko a druhá barvy s binováním 2x2, zpracování PI a PS).

 

NGC 7331 a okolí

------

 

 

NGC 470 a 474 - Arp 227

Jako poslední srpnový objekt jsem tedy vybral již zmíněnou slupkovou galaxii NGC 474 ze skupiny NGC 470  (také Arp 227) v souhvězdí Ryb. Kdysi jsem ji zkoušel ještě se zrcadlovkou a ukázala se jako skutečně těžká. Kdyby letošní horký začátek podzimu nepřinesl tolik jasných nocí (a ještě nesliboval další), určitě bych se do toho ani nepouštěl.
Zatím jsem naexponoval asi pět hodin L-ka a je to ještě málo. Vypadá to tedy ještě na vícero pokračování v září, snad se to povede.

 

KONEC

------

JKŽ, 7.8. a 24-31.8. 2016

Zpět