Astrodvorek / Astrofotografie / 2016

Červen - i krátké noci jsou noci
 

 

Hickson 68 a NGC 5371

 

Období kole letního slunovratu není pro focení deepsky objektů nejlepší - nejen že noci jsou krátké, ale ani příliš tmavé a vlastně vůbec nenastává astronomická noc (slunce v noci neklesne 18° pod obzor, tentokrát ale aspoň první noc na pět minut) a jde tedy spíš o nautické focení (slunce 15° pod obzorem). Mohla by to aspoň vykompenzovat jasná a čistá obloha, ale počasí se teď kolem červnového novu zrovna nevyznamenává.

Z druhé strany loni mě fotky z června a hlavně července (NGC5907 a NGC5384) docela potěšily a tak jsem se zas po měsíci na příznivou noc už docela těšil. Až v týdnu po novu to vypadalo na jednu jasnou a přístroje tak večer putovaly na dvůr.
Jako minule jsem hledal zajímavý a neokoukaný objekt dost vysoko na nebi a volba padla na menší spirální galaxii
NGC5371 a jí blízkou kompaktní skupinku (HCG, Hickson compact group) pěti galaxií Hickson 68  v CVn. Tyhle galaxie jsou od nás vzdáleny úctyhodných 100 MLY, dohromady se někdy nazývají "Big Lick Galaxy Group" a na malý senzor Atiku 428EX se najednou taktaka vejdou.  Trochu jsem se bál, že problém by mohla dělat jasná hvězda 6.5m u HCG68, která září stokrát víc než samotné galaxie (velmi spokojen byl ale s tou hvězdou guider). Protože hlavní zrcadlo Newtona už začíná být dost zaprášeně, trochu světla určitě rozptyluje a mohlo by to blízké okolí snadno přezářit. Uvidíme.

Slušně fotit by mělo jít od asi půl dvanácté, kdy jsem měl už (dávno) všechno připravené, nejvíc práce mi dalo zamíření.a natočení kamery tak, aby se tam všechno správně vešlo (mohlo to ale být ještě lepší..)  Ještě nastavit guider a můžu začít. Pak ovšem (jak už to bývá) problémek, zastavila se montáž a její ovladač svítí, ale nic neukazuje. Chvíli poskakuji kolem, nakonec se ukazuje, že při připojování napájení guideru jsem asi zavadil o kabel k montáž a ta její cigaretová zástrčka se nějak uvolnila,  ach jo. Nakonec nové nastavování, po půlnoci restart a konečně všechno vypadá v pořádku a jede.
Mám ovšem jisté dilema. Pro tyhle malé galaxie by to chtělo slušnou expozici L-ka a barvy dofotit indy, předpověď na další dny ale úplně optimistická není a další šance by tak mohla přijít až za rok. Nakonec to risknu a ve výsledku mám (jen) něco přes dvě hodin expozic luminance a dál uvidím.
Jo ještě, pozitivní je, že na rozdíl od minule nebyl žádný problém se stabilitou soustavy a s pointováním a to i s tím prodlužovacím tubuskem montáže, zřejmě jsem měl stativ na lepším místě nebo jej lépe zapíchnul..

Předpověď hned na další noc nebyla úplně určitá, většinou něco jako oblačno, jen místy jasno, aspoň jeden server ale předpovídal po půlnoci jasnou oblohu a tak jsem se zase večer pro jistotu přesunul ven. Napřed to moc nadějně nevypadalo, postupně ale mraků trochu ubývalo, v jedenáct zbylo několik pruhů vysoké oblačnosti, které se zvolna posunovaly na východ, ten nejurputnější přesně přes vybrané galaxie. Udělal jsem na zkoušku pár expozic (guider se naštěstí skrz lehkou oblačnost chytal), ale pozadí bylo nemožně vysoké a galaxie rozmyté a bez detailů, dost beznaděj a jdu radši na kafe. Když jsem se ale po půlnoci vrátil ven, cáry mraků postupně ubývaly a nakonec se skutečně i docela vyjasnilo. Navíc pak všechno fungovalo a bez problému jsem nafotil potřebné barvy, celkem zas přes 2 hodiny (binovaných) dat. Klika, další dny by to už skutečně nešlo.. S L-kem tedy celkem 4.5 hodiny (použitelných) expozic.

Následující už zamračenou noc  u počítače proběhl (zatím tak trochu narychlo a s mými daty ne úplně vyhratelný) souboj s barvami a šumem za pomoci PixInsightu a Photoshopu a výsledek vidíte zde:

 

 HCG 68 a NGC 5371 v Honicích psech
Big Lick Galaxy Group
(a mnoho dalších menších galaxií v pozadí, např. úplně vlevo dole pěkná spirální UGC8841)

 

 

------

 

Přidám ještě hodně zvětšené výřezy z horního snímku (tam je prakticky celé pole Atiku) v měřítku 1 arcsec/px:
Šum tam pochopitelně je, ale nějaké detaily taky, takže v rámci možností bezva..

 

Hickson 68  
(NGC 5350 (pěkná spirální), 5353, 5354, 5355 a 5358)

------

 

NGC 5371

 

------

 

Docela mě baví dívat se na detaily pořízených snímků, co všechno je tam vlastně vidět.  Na poslední ukázce je zvětšený výřez (galaxie UGC8841) z první fotky nahoře a pro porovnání vpravo zase hodně zmenšený záběr stejné oblasti z SDSS9 ( Sloanovy přehlídky oblohy, přes 2.5m RC teleskop s f/5 na observatoři někde v horách v Novém Mexiku). Kupodivu skoro všechny flíčky na mém snímku jsou hvězdy nebo galaxie..

 

 

------

JKŽ, 7.-8.6. 16

Zpět