Astrodvorek / Astrofotografie / 2016

Duben - probouzení ze zimního spánku
 

 

Loni jsem naposledy něco (na nebi tedy) fotil v listopadu a na jasnou noc jsem pak čekal až do teďka. Před dubnovým novem nakonec už pár téměř (s nějakou vysokou oblačností) jasných nocí nastalo a mohl jsem si na dvorku zase připomenout, jak se třeba galaxie fotí (a jak se pak ráno těžko vstává). Vzhledem k omezenému výhledu ze dvorku si nejraději vybírám takové objekty, které budou vidět celou noc, což tyhle (viz níže splňují). Sice někdy kolem třetí hodiny už mizí za stodolou, ale aspoň ještě chvíli vyspím.

Zajímají mě spíš ty méně známé galaxie a tak jsem napoprvé zvolil pěkný pár NGC3169 a NGC3166 v souhvězdí Sextantu (jižně od Lva, jen asi 8 stupňů pod Regulem). Tyhle galaxie leží asi 70 milionů světelných let od nás, ale jen 50 tisíc světelných let od sebe a zejména na ramenech NGC3169 se projevuje vzájemná interakce. Co se focení týká tak nejsou moc malé a ani slabé, takže nějak by to jít mělo.

Bohužel tentokrát tma nebyla černá a ani seeing výborný. Když jsem ale (po víc než čtyřech měsících) všechno potřebné pro focení dotahal na dvůr, propojil a nakonec pustil proud, tak to všechno bez problému fungovalo, vrčelo, pointovalo i fotilo..

K ránu jsem měl asi pět hodin dat a druhý den jsem je zkusil nějak zpracovat.  Hned se ukázalo, že ty čtyři měsíce bohatě stačily na to, abych s Pixinsightem tak trochu zapomněl pracovat, no hrozný (navíc jsem v noci zapomněl nafotit flaty).

Jak můžete vidět na následujícím obrázku (v původním rozlišení 1.17"/px), něco z toho i tak nakonec vylezlo. Podmínky se ovšem na výsledku viditelně podepsaly, je tu dost neklidné pozadí, nízký kontrast (ramena) a ani rozlišení nic moc.. Co ale nadělám, snad jen pečlivější zpracování, až se to zase naučím. Z druhé strany mám další dvě zajímavé galaxie (plus třetí malou NGC3165 vpravo).

 

 

Dvojice galaxií NGC 3169 a NGC 3166 v Sextantu

 

 

------

 

Podobným počasím (a trochu lepším seeingem) začal i další večer, pro který jsem si pro změnu vybral menší ale pohlednou spirální galaxii NGC 3338 s hodně výraznými rameny. Stejně jako ty včerejší patří ke skupině galaxií Leo II, která se rozprostírá až za bližší skupinou Leo I (kde najdeme ty jasnější galaxie ve Lvu, m.j. všechny Messierovy), leží ale už skutečně v souhvězdí Lva, poblíž třeba M105.

Focení naštěstí opět proběhlo bez zaznamenání hodných momentů a další noc u počítače jsem se už začal zvolna vybavovat, jak se to vlastně dělá (zatímco stroje venku běžely). Galaxie ale moc jasná není a přitom jsem chtěl zachovat co nejvíc detailů a to samozřejmě znamená hlavně těžký boj se šumem (a nějaký kompromis). No, podívejte se, mně se i tak líbí...

 

NGC 3338 ve Lvu

 

 

------

 

Třetí (a dočasně poslední) noc přišla pro změnu na řadu jedna z galaxií z Mesiserova seznamu, M95. Patří do systému Leo I a není tedy od nás tak daleko, jako ty předchozí, necelých 40 MLY. Jejich detailních záběrů jsem moc nenašel (pár ale super), častější jsou širokoúhlé s M96 nebo ještě se skupinkou kolem M105.

Počasí podobné jako den předtím, jen víc vysoké oblačnosti a následně světlejší pozadí. S focením jinak žádný problém, jen se mi (i po předchozích nocích) už víc zavíraly oči. I když galaxie je jasnější, než ty předchozí, zpracování až tak jednoduché nebylo, ale nakonec řekl bych slušný výsledek v rámci možností..

 

M 95 ve Lvu

 

 

------

 

Kupodivu ještě koncem měsíce, tedy týden před květnovým novem, vypadala jakžtakž nadějně další noc. Sice s postupně se nasunující slabou vysokou oblačností a ne nejlepším seingem, ale aspoň něco. Vybral jsem si poměrně jasnou spirální galaxii M90 z kupy v Panně, vzdálenou od nás kolem 60 milonů světelných let.. Má dost nevýrazná (spíš difuzní) ramena a nějaké detaily jen v centrální části a jít by to snad tedy mohlo. Začít fotit jsem mohl kolem jedenácté a zhoršující se podmínky (a kolem půl třetí vycházející Měsíc) nakonec umožnily jen necelé čtyři hodiny expozic, z toho (jako obvykle) polovina barvy s binováním 2x2. Samozřejmě by to (jako vždy) chtělo víc, nicméně dnešní software (PixInsight a PS) dokáže leccos a můžete se tedy na tuto zajímavou galaxii (a mnoho malinkých kolem ní) aspoň podívat:

 

M 90 v Panně

 

 

------

JKŽ, 3.-6.4. + 29.4. 16

Zpět