Astrodvorek / Astrofotografie / 2015

Listopad - NGC 1530, pěkná galaxie s příčkou
 

 

Loni jsem naposledy fotil noční oblohu v září a na jasnou noc jsem čekal do jara. Letos už něco v říjnu a teď dokonce další pokus v listopadu. Poprvé týden před novem, kdy Měsíc v poslední čtvrti vycházel kolem 23.20, ale stmívá se už brzy a pár hodin expozic by mělo jít udělat.

Už nějakou dobu jsem měl dojem, že mi ve "sbírce" chybí nějaká galaxie s pořádnou příčkou.. Z mých letošních galaxií třeba NGC2336, NGC6384 nebo NGC4535 (stejně jako naše Mléčná dráha) nějakou příčku mají, ve výsledku je to ale jen trochu protažená centrální oblast spirální galaxie. Ukázkové galaxie s výraznou příčkou jako NGC1365 v Peci nebo NGC 1300 v Eridanu jsou zase moc na jihu a ze dvora je nevidím (NGC1300 by odjinud jít mohla, kulminuje u nás ca. 20° nad obzorem).
Před měsícem, při focení
NGC2336 v souhvězdí Žirafy, jsem ale si všiml nedaleké o něco menší galaxie NGC1530 a když jsem se na webu podíval jak vypadá, věděl jsem, co budu chtít zkusit příště.

Jedná se o hodně (~115 MLY) vzdálenou obří eliptickou galaxii typu SBb s mohutnou příčkou (jednou z nejhmotnějších), která je velice podobná právě NGC1365. Samotná příčka je u ní dlouhá kolem 70 tisíc světelných let a zastínila by tedy skoro celou Mléčnou dráhu..
Galaxie ovšem celkově příliš jasná není a její velikost na obloze je zhruba 4.4' x 2 5', takže i pro mého Newtona by to mohl být zajímavý úkol, pokud se tedy bude dařit.

Samotné focení se ovšem příliš nedařilo. Napřed jsem, rovnou od autobusu, asi zbytečně moc spěchal, abych všechno co nejrychleji dostal na dvůr a zprovoznil  Dalekohled tak asi nebyl dobře vyvážený a (jak se ukázalo dodatečně) pointování nejelo optimálně a muselo se vyhazovat (minule v podobném místě oblohy to jelo hladce, i když z dřívějška vím, že blízko pólu s tím u mě někdy problém bývá).
Ještě dřív než Měsíc začalo ještě škodit počasí, teplota klesla pod nulu a obloha se postupně zamlžovala, takže barevný kanály byly prakticky nepoužitelné, s galaxií téměř neviditelnou. Nakonec jsem s barvami tedy neuspěl a zbylo mi vlastně jen 80 minut L-ka, taky podstatně méně než u NGC2336 posledně (3h)..

Zatím tedy aspoň něco jako zkušební černobílý snímek (v plném rozlišení). A uvidíme, jestli ještě v dohledné době  stihnu něco dofotit..

 

 

NGC 1530 v č.b.

 

NGC1530

 

------

 

Jo !, ještě jednou fotit naštěstí šlo, na sv. Martina, který letos nepřijel na bílém koni, ale zato přivezl jasnou noc. Přitom předpovědi příliš optimisticky nevypadaly a kdybych se řídil podle Aladina, ven bych ani nevylezl. Naštěstí zahraniční konkurence předvídala, že by aspoň mezi tak 19. a 23. hodinou mělo u nás být jasno a pak ještě pár hodin snad jen sem tam mraky.

Když jsem ten den po sedmé dojel domů, bylo ale úplně zataženo a trochu jsem tedy znejistěl, ale pro jistotu jsem všechno potřebné přeci jen na dvůr vypakoval. A pak se (kupodivu ) po půl osmé skutečně začalo vyjasňovat, do osmi už bylo nebe bez mráčku a od půl deváté jsem mohl začít fotit. Pro jistotu jsem začal s (chybějícími) barvami a když obloha zůstávala jasná, pokračoval jsem s L-kem, pak trochu víc barev a nakonec ještě trochu víc L-ka. Konec pak zařídila po půl třetí noha stativu, jako závora v dráze teleskopu daleko za meridiánem (a ospalý jsem byl taky), naštěstí po už víc než pěti hodinách použitelných expozic..
Co se týká podmínek, celkem to ušlo. Sice dost foukalo, ale montáž i guider to celkem zvládaly (a taky se na rozdíl od minule nemuselo nic vyhazovat). Transparentnost atmosféry byla jasně lepší (pozadí tak 2x tmavší než minule), seing podobný, teplota příjemná (~9°C) a nebylo si tedy vlastně na co stěžovat..

Při zpracování jsem taky větší problémy neměl i když s PixInsightem mám dojem začínám bojovat po každé znova a poněkud nesystematicky. Nakonec ale výsledek myslím stojí za to, vypadá totiž o dost líp, než jsem původně představoval. U galaxie jsou teď kupodivu docela dobře patrné i zajímavé detaily v příčce, která je mimochodem "dlouhá" jen 1.5 úhlové minuty. Aby byly vidět, při zpracování jsem tentokrát musel poněkud přitlačit a snímek jsem nakonec ještě trochu zvětšil (výsledné měřítko 1"/px).

 

 

NGC 1530

 

 

------

JKŽ, 13.11.15

Zpět