Astrodvorek / Astrofotografie / 2015

Aspoň jedna jasná říjnová noc a další pěkná galaxie
 

 

Po zářijových potížích s rukou a počasím vypadal říjen podobně a už dost podzimně, ale den před novem se přeci jen jedna jasná noc dostavila a mohl jsem zase strávit noc na dvorku.

Původně jsem chtěl zkusit jinou galaxii, kterou znám už z dřívějška. Ta mi ale teď nad špýchar vychází dost pozdě a protože jsem chtěl využít celou noc, vybral jsem si místo toho méně známou obrovskou a pěkně pravidelnou spirální galaxii NGC2336  v souhvězdí Žirafy. To je mimochodem docela bohaté na zajímavé galaxie, určitě se tam vrátím třeba k NGC1530, NGC1961 nebo velké a blízké IC342.

NGC2336 se nachází necelých 10° od pólu a je tedy vidět po celý rok, teď na podzim východně od Polárky, což je  u nás ta méně výhodná strana oblohy (Kladno). Je to pěkná spirální galaxie s příčkou (SBbc), ovšem s dost nízkou povrchovou jasností (~ 14) a zrovna často se tedy nefotí, když tak už s hodně velkými přístroji. Pro zajímavost, v seznamu "200 brightest galaxies" na internetu je ze všech zahrnutých galaxií NGC2336 největší (225 kLY) i nejvzdálenější ( 110 MLY) a jistě tedy stojí za to..

Až při nastavování kompozice jsem si všiml další docela jasné menší galaxie ve stejném poli (ve skutečnosti je ovšem nejméně stejně velká jako naše Mléčná dráha) a umístil jsem ji tedy k rohu snímače. Později jsem zjistil, že je to spirální (SBc) galaxie IC467 (výsledný společný záběr mi nakonec docela připomíná dřívější snímek galaxií NGC 5033 a 5005). Podmínky tedy byly jakž takž, seing ale spíš horší. Focení (NN Newton, Atik s LRGB filtry, Lacerta MGEN) probíhalo poměrně hladce, napřed barevné kanály v bin 2x2 a pak L-ko, dohromady něco přes pět hodin použitelných expozic.

Zásadní potíže ale nastaly při zpracování dat v PixInsightu. Luminance byla sice celkem v pořádku, ale vůbec jsem nebyl schopen nastavit pořádně barvy. U žádné z letošních letním galaxií s tím problém nebyl a už jsem si myslel, že to umím, ale tady to prostě vůbec nešlo. Znovu jsem pročetl dostupné tutoriály k barevné kalibraci a věcech okolo a několikrát jsem se vrátil ke zpracování dat od začátku a po různých cestičkách, ale ani po třech večerech u počítače nic moc. První verze tedy byla dost provizorní.. Po týdnu jsem se ale k hraní s barvami (zase od začátku) vrátil a nakonec to už celkem šlo, viz obrázek..

 

 

NGC 2336 (a IC 467)

 

NGC2336

 

------

 

A aspoň na ukázku ještě NGC2336 v rozlišení 100% (1.17 arcsec/px), na ty podmínky asi už moc..

 

NGC 2336

 

 

------

 

Už při focení mě docela překvapilo, jak dobře byla vidět (už dost malá, ~ 2.5' x 1') galaxie IC 467. Po zpracování tam byly vidět i nějaké detaily a tak abych se ujistil, že jsem je "nevyrobil" při zpracování, porovnal jsem to s čb. snímkem z DSS (viz níže) a vypadá, že je to v pořádku.

 

 

------

JKŽ, 12.10.15

Zpět