Astrodvorek / Astrofotografie / 2015

Srpen: vedra ve dne i v noci
(a také první mlhovina s Newtonem)
 

 

 

Tropy (i v noci ) byly už celý čevenec a jsou dál i v srpnu. Když začínám fotit bývá přes 25°C a protože Atik umí ochladit senzor jen o něco přes 30°, nastavuju teď -5°C, což ale naštěstí v tomhle případě  (senzor Sony ICX674) už celkem stačí

V srpnu mnoho galaxií ze dvora nevidím (něco snad zkusím za týden) a tak jsem si jako první objekt před novem poprvé s Newtonem vybral  něco jiného, konkrétně velmi pěknou reflexní mlhovinu NGC7129 v souhvězdí Kefea. Na focení je to, řekl bych, podobně těžká úloha jako u menších galaxiíi - slušně zobrazit zajímavý, ale relativně malý a málo jasný objekt. Taky mě k tomu inspirovala pěkně detailní fotka téhož od P. Böhma na astrofotkách, zejména v porovnání s nejlepšími záběry na astrofóru (MMys, Konihlav) u kterých detaily v mlhovině zrovna moc vidět nejsou.

Na první noc byla předpověď nadějná (včetně nadstandardního seeingu), po půlnoci ale ještě vycházel Měsíc. Začal jsem tedy s L-kem (celkem 1 hodina) a když se pak začala obloha zesvětloval, fotil jsem ještě dvě hodiny s Ha fitrem (ty jsem pak ale ke zpracování nepoužil, tedy zatím). Tentokrát jsem poctivě fotil i flaty, u mlhovin (na rozdíl od většiny galaxií) je prakticky vždycky něco i na pozadí a korekce v počítači (např. pomocí DBE v PixInsightu) je dost problematická..     Ještě když jsem končil bylo 21°C.

Po dvou dnech jsem se přesunul ven znova (počasí podobné, seeing horší) abych dofotil barvy, popř. víc L-ka. Tentokrát se zase jednou příliš nedařilo, zpočátku jsem měl několik problémů s nastavením montáže, pak chvíli stávkoval guider a začal jsem dost pozdě. Nakonec jsem nafotil jen barvy, po třičtvrtěhodině s R,G a B filtry při binování 2x2.

Při zpracování dat (teď už standardně PixI a PS) jsem měl problém už při kalibraci. Flaty nevím proč pořádně nepasovaly, DBE jsem použít nechtěl a rak jsem musel oříznout dost z krajů. Navíc i tak jsem měl mlhovinu blízko rohu (aby se do protějšího vešla i blízká otevřená hvězdokupa NGC7142), celé to ale moc dobře nevypadalo a tak jsem ve výsledku nechal jen mlhovinu z blízkým okolím.
Kvůli krátké expozici hlavně L-kanálu byl obtížný i boj se šumem zvláště na pozadí, které jsem na konci radši dost stáhnul (něco tam ale zůstat musí), aby také lépe vystoupil hlavní objekt, tedy ta reflexní mlhovina a nějaké detaily v ní.. Nakonec mám dojem, že můj první pokus o drobnou a slabou mlhovinu s Newtonem nedopadl nejhůř a z výsledku mám docela radost. Z druhé strany na astrofóru zase příliš zájmu nevzbudil.

Po pár dnech jsem ještě zkusil přidat do červeného kanálu i Ha data. U reflexní mlhoviny skoro zbytečně, příliš se to nezměnilo. Jen vnější části mlhoviny jsou teď malinko do červena a také se trochu zvýraznily malé HH a GGD objekty (červené flíčky), viz obrázek..

 

NGC 7129

NGC 7129

------

 

Po půlce srpna se ochladilo (na normální léto) a na poslední chvíli, víc než týden po novu, se dostavila i jedna jasná noc (seeing ale nic moc). Před půlnocí zacházel Měsíc a současně galaxie NGC6946 (dnešní cíl) procházela meridiánem, noci už jsou také delší a tak jsem čekal příjemné focení od půlnoci do čtyř a aspoň čtyři hodiny dat. Nakonec to pro mě byla nejhorší noc na dvorku co pamatuju. Nic pořádně nefungovalo, montáž se při nastavování odmítala přesunout na vybrané hvězdy, dvakrát po půl hodině vypadla úplně, mimo byla i při nastavování polární osy, děsně dlouho mi zase  trvalo najít galaxii ručně (dvakrát), no hrůza. Už jsem se na to chtěl vykašlat, ale ve dvě to nakonec už vypadalo jakž takž a tak jsem fotil aspoň ty zbylé dvě hodiny, první L-ko a pak po dvaceti minutách barvy s bin 2x2. Aspoň teplota je už snesitelná a senzor se může chladit na obvyklých  -15°C.

Galaxie NGC 6946, které se říká Fireworks Galaxy (něco jako "ohňostroj") je velká (11'x10') a moc pěkná spirální galaxie vzdálená od Země "pouhých" 10 millionů světelných let (jen čtyřikrát dál než třeba galaxie v Andromedě), která se ukrývá v souhvězdí Kefea za oblaky prachu a hvězd Mléčné dráhy (což taky způsobuje určitý barevný posun). Na focení by to velký problém být nemusel (taky se fotí často), nicméně zatím to bude ještě jen provizorní, dat je málo (a ne moc kvalitní, jak se zas ukázalo u počítače).

A co z toho tedy vyšlo.. Napřed (ořez pouze po registraci) celé pole Atiku:

 

NGC 6946 wide

 

 

Když se podíváme detailněji (teď také sever nahoře), problém s daty je zřejmý, ale zatím prostě je, co je:

 

NGC 6946

 

 

------

JKŽ, 11. a 23.8.15

Zpět