Astrodvorek / Astrofotografie / 2015

Červenec: výlet do Hadonoše (a Draka)
 

 

Souhvězdí Hadonoše se může pochlubit třeba mnoha pěknými kulovými hvězdokupami, ale galaxií tam mnoho nenajdete. Vlastně jediná větší a jasnější je docela zajímavá galaxie NGC 6384. Už  před třemi roky, na začátku svých astrofotografických pokusů, jsem ji zkoušel vyfotit, výsledek tomu ale tak nějak odpovídal a říkal jsem si, že jednou to bude lepší.. A protože teď je na to (i při stále krátkých nocích) vhodná doba, zase jsem se k ní vrátil.

NGC6384 je velká spirální galaxie s příčkou, vzdálená od nás asi 80 MLY. Má poměrně jasnou centrální část, vnější oblasti jsou ale už podstatně slabší (na starém snímku ani vidět nebyly) a proto není úplně snadná. Navíc na rozdíl od jarních galaxií z minulých měsíců už nejsme daleko od roviny Mléčné dráhy a NGC6384 tak leží v už docela hustém poli hvězd, což taky zrovna optimální není.

Naštěstí to vyšlo s počasím, za studenou frontou dvě jasně noci (po sobě) pár dní před novem a navíc o víkendu. Podle předpovědi tu druhou měl být podstatně lepší seeing, takže jsem začal s barevnými kanály (po třičtvtě hodině v bin 2x2) a druhou noc doplnil luminanci (téměř dvě a půl hodiny). S vybavením (Nwt, Atik, Lacerta, EQ6) tentokrát žádné potíže, které by stály za řeč

Zpracování je zatím tak trochu provizorní, od minule jsem zase tak trochu zapomněl, jak se co v PixInsightu správně dělá. Nicméně i tak je to (pro člověka) docela krok vpřed a snímek galaxie se už blíží tomu, jak jsem si jej představoval.

 

NGC 6384

 

------

 

Na pár dní se vyjasnilo ještě po novu (jsou teď ovšem tropická vedra) a když jsem se večer rozhlížel, co je ze dvora ještě vidět, jako další objekt jsem si vybral pěkně placatou galaxii NGC 5907 v Draku. Je to poměrně velká spirální galaxie vzdálená kolem 50 MLY, kterou vidíme téměř přesně z boku. Na rozdíl třeba od známé NGC 4565 ale nemá nějak patrnou centrální výduť (škoda) a říká se jí tedy také Tříska (Splinter galaxy).

První noc jsem zase fotil barvy a tu druhou, kdy sice předpověď úplně jednoznačná nebyla, ale měl být výjimečně dobrý seeing, nad naši vesničku bohužel převládly mraky a fotit nešlo. Naštěstí po pár dnech (na poslední chvíli) se ještě jedna jasná noc dostavila, podmínky ale už zdaleka tak super nebyly..
Se stejným vybavením jako minule jsem tedy celkem naexponoval (při 23°C !) asi 5 hodin dat. Vykreslení aspoň nějakých detailů u galaxie z boku nebývá jednoduché, po zpracování dat ale vylezlo zhruba to, co jsem očekával, takže celkem spokojenost.
Nejprve širší pole:

 

NGC 5907

 

 

------

 

Seeing tedy nakonec nejlepší nebyl, ale i tak je snad celkem zajímavý i pohled na galaxii v plném rozlišení..

 

NGC 5907 (detail)

 

 

------

JKŽ, 11.-22. 7.15

Zpět