Astrodvorek / Astrofotografie / 2015

Červen a letos poslední jarní galaxie
 

 

Jak známo v červnu nenastává astronomická noc (t.j. Slunce neklesne 15°  pod obzor) a deepsky objekty se tedy fotit moc nedají, když tak jen asi dvě hodiny kolem skutečné půlnoci (t.j. 1 hodiny).
Nenechal jsem se ale úplně odradit a vybral jsem si (už dřív, ale nestihl jsem) pěknou spirální
NGC3938, která patří k jižní skupině galaxií v UMa. Bylo celkem jasné, že budou potřeba aspoň dvě slušné noci.. Přitom (bohužel) v tuhle dobu je tato galaxie v (pro mě) dost nevýhodné poloze na severozápadě (světelné znečištění) a poměrně rychle klesá za chalupu. I když jsem stativ netradičně umístil na druhou stranu dvora, šlo fotit jen tak do půl druhé..

Na první noc byla předpověď slušná (včetně dobrého seeingu) a fotil jsem tedy L-kanál. Noc skutečně moc tmavá nebyla, ale jinak to  až tak špatně nevypadalo. Ovšem zhruba po hodině se na nebi začala objevovat lehké mráčky a pak ještě hustší pás oblačnosti, který pochopitelně mířil přímo přes Velký vůz a po hodině a čtvrt focení ukončil, no bída. Těch 75 minut je dvakrát míň než jsem třeba nedávno měl u podobné NGC3344.

Další noc měla vypadat podobně a tak jsem se (blbě) rozhodl nechat všechno na dvoře a jen zakrýt plachtou. A druhý den odpoledne lilo a tak hodinu opravdu hodně. Dřív ta plachta docela fungovala, ale vody na ní ještě tolik nebylo.

Když jsem ji večer sundal (skutečně se zas hezky vyjasnilo) zjistil jsem, že úplně vodovzdorná není a dalekohled i kamery jsou dost navlhlé. Vysušil jsem co jsem mohl a připravil focení. Zkušební snímky byly v pořádku, guider vzorně pracoval, tak jsem ještě zapnul chlazení Atika a pak už nechal fotit první barevný kanál. Zašel jsem domů na kafe a když jsem se vrátil tak jsem zjistil, že na snímcích jsou místo hezkých hvězd placky, ach jo. Po chvíli zkoumání se ukázalo, že se (po zapnutí chlazení zřejmě) zamlžilo jak přední sklíčko v kameře tak i filtr v kole před ní. Po pokusu o vysušení obojího se v menší míře znovu projevilo totéž a tak jsem celou (pěknou) noc nakonec úplně odepsal.

Po pár dnech (při novu a necelý týden před slunovratem) naštěstí přišla šance ještě letos barvy dofotit, (předpověď na další týden je špatná a pak už nastoupí Měsíc). Seeing tentokrát podstatně horší (pro barvy s binováním 2x2 to ale tolik nevadí), ale aspoň něco.
Noc opět nepříliš tmavá, focení ale proběhlo hladce a přibyly téměř dvě hodiny RGB dat.

Při zpracování (už standardně PixInsigh a Photoshop) jsem čekal spíš potíže s (málo) L daty a skutečně šum je ve výsledku vyšší než by měl být. Tentokrát to ale bylo ještě těžší s barvami a to už jsem si myslel, že je uspokojivě zkalibrovat a nastavit umím, nakonec to ale nějak šlo. Ve výsledku asi nic moc, ale zase mám další pěknou galaxii.
 

 

NGC 3938

 

------

 

JKŽ, 13.-16. 6.15

Zpět