Astrodvorek / Astrofotografie / 2015

Květen, počasí slušné, noci moc ne
 

 

Obvyklou lamentaci na počasí vynechám a soustředím se na sebe, uvidíte proč.. Před květnovým novem jsem fotil jen jednou a vybral jsem si velice zajímavou skupinku galaxií NGC5566 (s menšími NGC5560 a 5569). Ty také mají poměrně neobvyklý tvar a NGC5566 je proto zařazena i do Arpova katalogu podivných (peculiar) galaxií jako Arp286. Leží ve východní části souhvězdí Panny a mám ji teď nad obzorem (špýcharem, stromy, stodolou) vlastně celou noc.

Tentokrát jsem si řekl, že bych to měl nafotit pořádně a první noc (už jsou dost krátké) tedy jen L kanál. Po téměř třítýdenní pauze mi zase zpočátku všechno nějak déle trvalo a fotit jsem začal až těsně před (letní) půlnocí. Všechno vypadalo v pořádku a zůstalo tak i další víc než tři hodiny, bezva.

Když jsem pak už k ránu začal dome usínat, probleskla mi hlavou nepříjemná myšlenka - nic jsem nedělal s filtry a nejsem si vůbec jistý, který před detektorem vlastně byl. Galaxie byla sice slušně vidět i na dílčích expozicích, ale co kdyby.. Nakonec jsem zase vyběhl ven a jak už jsem naznačil, L-ko to skutečně nebylo a fotil jsem zelený kanál, ach jo.

Abych zde vůbec něco měl, aspoň orientačně jsem data (bez kalibrace) prohnal IRISem a PS a na výsledek se můžete podívat.
A už jen doufám, že brzy přijde aspoň jedna jasná noc, abych to mohl dodělat.

 

NGC 5566 (v zelené barvě)

 

------

Naštěstí po pár dnech další jasná noc skutečně nastala (navíc v pátek). Dalekohled na ni tentokrát počkal pod plachtou na dvoře a šlo tak začít fotit hned jak to tma dovolila. Nic ovšem nebývá tak jednoduché a tak se zase pro změnu zase předvedla Lacerta MGEN (guider) a odmítla se zkalibrovat. Trvalo mi přes půl hodiny, než jsem to nějak (přepnutím do "old" módu) vyřešil a fotil jsem od jedenácti, přes meridián a dokud to šlo. Po třetí ale byla galaxie už dost nízko nad stodolou a několik posledních expozic (s B filtrem) už nebylo použitelných. Takže k G z minule (použil jsem 20x5min) přibylo po vyhození jen několika nepoužitelných záběrů 22x5min L, 13x5min R a 10x5 min B (R a B v bin 2x2).
Později mohu doplnit infomaci od výrobce guideru : jinak s hlediska pointování vylepšený "new" mód Lacerty MGEN nemá rád nepřesně zaostřené (ploché) hvězdy, je tedy třeba si na to dát pozor.. Ještě vyzkouším.

Ke zpracování jsem se dostal v neděli a nakonec to ani není nejhorší, barvy zdá se docela sedí. Ještě to možná zkusím jednou, s využitím těch G dat i do luminance..

 

NGC 5566
 

 

------

 

Pro porovnání sem ještě přidám svůj první snímek této skupinky galaxií z doby před téměř třemi roky, kdy jsem s fotografováním podobných objektů začínal.
Určitý pokrok asi vidět je..

 

 

------

JKŽ, 13.-18. 5.15

Zpět