Astrodvorek / Astrofotografie / 2015

Duben, montáž zas funguje
 

 

Březnové focení pro mě bohužel skončilo kvůli stávce montáže a tím jsem pak přišel o řadu velmi slušných nocí (a o další ještě i teď před novem), o které na jaře obvykle bývá docela nouze. Nakonec se díky J. Zahajskému ze Supry ukázalo, že chyba naštěstí nebyla v montáži ani v napájecím adapteru, ale že prostě ze dne na den přestal fungovat (originální SW) napájecí kabel. Ten má u AZEQ-6 netypický (šroubovací) konektor a musel jsem počkat, než jsem dostal nový.

Při první dubnové seanci jsem původně zamýšlel dofotit barevná (popř. ještě i L) data pro NGC3344. Podle předpovědi ale byly k dispozici tak 3 hodiny jasné oblohy s velmi dobrým seingem a místo toho jsem radši zkusil aspoň narychlo nafotit jinou zajímavou galaxii, M100. Plán byl 1.5 hodiny L-ka a po půl hodině R,G a B kanálů, což se ovšem (jako docela často) úplně nezdařilo.

Po delší pauze mi zase trvalo déle všechno připravit a začal jsem fotit někdy po desáté. Po půlhodině všechno vypadalo dobře a tak jsem šel na chvíli relaxovat domů. Když jsem se po necelé hodině vrátil, stroj nefotil a řídící program Artemis Capture nevím proč ani na nic nereagoval, hned od doby co jsem odešel a tedy téměř hodina dat v háji. Spustil jsem to znova, ale přesně podle předpovědi se po další hodině nad nás začaly nasouvat pruhu mraků, první pochopitelně na M100 a dál fotit už nešlo. Zbyla tedy jen hodina a půl L-ka a mám tak po NGC3344 další galaxii, která bude ještě potřebovat dovybarvit.

 

------

 

Pořádné zpracování přijde na řadu až dofotím i ty barvy.. Zatím jsem data jen rychle prohnal IRISem (bez kalibrace) a doupravil v PS. První fotka ukazuje prakticky celé pole Atiku 428ex na 200/800 Newtonu (sever zhruba vlevo), kam se m.j. napravo vtěsnala i téměř z boku pozorované spirální galaxie NGC4312:

 

M100-wide
 

 

------

 

Po novu se naštěstí dostavily ještě dvě jasné noci a mohl jsem pokračovat. První večer jsem konečně dofotil barevná data k NGC3344 z března a  M100 a druhou noc jsem zkusil další menší spirální messierovskou galaxii z kupy v Panně, M58. Noci se už zkracují, ale focení proběhlo jakžtakž hladce (při zpracování vypadlo jen pár záběrů) a nakonec jsem tedy měl asi dvě a půl hodiny L-ka a po 40 minutách R,G a B.

U počítače jsem (s PixInsightem, nakonec jsem si jej už přeci jen pořídil) nejvíc bojoval s barvami. Jednotlivé kanály sice vypadaly slušně, ale dostat po složení uspokojivý výsledek se mi moc nedařilo, jako obvykle bohužel.. Navíc u podobných galaxií není taky snadné slušně zobrazit jejich slabé vnější oblasti a podobně nepotěší ani příliš jasná hvězda v těsné blízkosti.
Budu tedy muset ještě s PI cvičit a snad to časem zpracuji ještě o něco lépe.

Na následujícím obrázku se můžete podívat na moji první verzi M58 (na dobarvení obou dalších galaxií by snad mohlo dojít příští víkend a pak je sem přidám taky).

 

M58

M58 galaxy

------

Když došlo na barvy u NGC3344 a M100 konečně jsem se zamyslel nad tím, jak nastavit správné vyvážení jednotlivých kanálů.  Ukázalo se, že to až tak obtížné není (NGC3344 se přitom osvědčila jako vhodný testovací objekt). Chvíli jsem zkoušel a nakonec došel k nastavení, kdy výslede vypadal (bez dalších úprav) barevně "správně", t.j. tak, jak to vychází lidem, kteří své snímky pečlivě barevně kalibrují.

"Grand design" spirální galaxie NGC 3344 z Malého Lva (napřed prakticky celé pole Atiku 428) teď tedy vypadá takhle:

 

NGC3344 wide

NGC3344 galaxy

 

A snad si mohu dovolit ukázat i bližší pohled na tuhle pěknou a ne moc focenou spirální galaxii a další maličké galaxie v jejím okolí :

 

NGC3344

NGC3344 galaxy

 

------

Nakonec se vrátím k M100. Barvy vyšly hladce, ale ukázal se jiný problém. Když jsem fotil ty barevné kanály, ještě u NGC3344 jsem nastavil pole podle dřívějšího L-ka, u M100 jsem na to (v polospánku) trochu pozapomněl a přesný překryv tedy nenastal, mimo byl třeba už i kousek galaxie NGC4312. M100 se mi ale líbí a i když ty celkem 3 hodiny expozic nejsou nic moc, výsledek mě skutečně potěšil.

 

M100

M100 galaxy

------

JKŽ, 19.-27.4.15

Zpět