Astrodvorek / Astrofotografie / 2015

Březen, Newton už v plné práci
 

 

Kolem březnového novu tentokrát 3 1/2 jasné noci. První jsem zase nemohl a jak uvidíte, ta zbylá půlka mi pak ještě chyběla..

Jaro je časem galaxií a na obloze jsou jich tisíce, reálně na výběr (na focení od nás) možná pár set. První večer bylo jasné, že nezačnu příliš brzy a tak (když už vyšla nad špýchar) jsem si vybral pohlednou Messierovu galaxii M99 z kupy galaxií v Panně.
Je to zajímavě asymetrická (a dynamicky působící) spirální galaxie, podobně velká jako
NGC4535 z minulého měsíce, ale přeci jen s o něco větší povrchovou jasností  (~13.2). Ani tak to ale není snadný objekt a až tolik jejich snímků (zvlášť menšími dalekohledy) na webu nenajdete. Nový Newton měl tedy šanci konečně předvést, co dovede..

S M99 jsem na dvorku strávil dvě noci, zatím nikdy jsem se žádnému objektu tak dlouho nevěnoval. Tentokrát tedy s No-Name Newtonem 200/800 a Atikem 428ex, o pointování se starala už opravená Lacerta MGEN.. Exponoval jsem standardně po 5 minutách a barevné kanály s binováním 2x2 (L-ko 1x1).

Přes nějaké menší problémy sestava celou dobu docela fungovala a nakonec jsem měl celkem asi 7 hodin použitelných dat (4h L a po 1h R,G a B).

Zajímavá byla taky druhá část celého procesu, zpracování dat. Už jsem se tu párkrát zmínil o hledání vhodných programů a tentokrát jsem se rozhodl, že na zpracování zkusím populární PixInsight (demo). Jeho ovládání skutečně nebylo zpočátku příliš jednoduché (také díky jejich filozofii lišit se od Photoshopu), člověk si ale zvykne.. Možností (nebo procesů) je tam ale skutečně velké množství a rozhodně jsem zatím nevyzkoušel všechny, takže výsledek berte jako takovou první verzi zpracování (v plném rozlišení).
Moc se mi zatím nelíbí vykreslení a difrační kříž u jasné (6.5m) hvězdy v levém horním rohu, nějaké úpravy Newtona budou asi ještě potřebné..

M99
 


------

 

Na (jak se ukázalo) poslední noc jsem si vybral dost málo známou, ale fakt pěknou "grand design" spirální galaxii ze souhvězdí Malého Lva (který si ji ovšem vykousl ze zad Lva velkého)  NGC3344.  Ta je třeba jen o trochu menší  (~7x7') než podobná M74, kterou jsem fotil loni v září a její povrchová jasnost není o moc vyšší  (~13.9).

Fotit jsem začal (bohužel) pozdě, až když mi galaxie kolem 23 hodiny přešla přes meridián.  Tím jsem se ale připravil o dost dat, protože pak už asi po dvou hodinách, když jsem ještě fotil L-ko, se k nám nasunula lehká oblačnost a ta to celé ukončila. Pokračovat nešlo ani v dalších dnech a tak si na barevná data asi ještě chvíli počkám.

I tak jsem si už aspoň vyzkoušel zpracování těch dvou hodin Luminance v PixIsightu, zde jsem ještě trochu víc zvýraznil ramena galaxie. Následující obrázek ukazuje téměř celé pole Atika zhruba v 50% zvětšení.
Jinak galaxie i její okolí (m.j desítky malých galaxií) jsou skutečně pohledné a určitě s ní budu ještě pokračovat..
 

 

NGC 3344
 

 

------

A v březnu ještě naposledy, závěr ovšem tristní.
Tři dny po novu se (navzdory předpovědi Aladinu) hezky vyjasnilo a tak jsem večer rychle všechno připravil, abych aspoň dofotil barevná data k NGC3344. Srpeček rostoucího Měsíce se zvolna chystal zapadnout a mohl jsme začít s nastavováním.
Zapnu tedy montáž .. a nic. Podobný šok jako loni (dvakrát) s Lacertou. Zkoušel jsem, co šlo, ale montáž prostě chcípla a nefunguje, v nejnevhodnější době. Prostě smůla, v poslední době potřetí a snad tedy už naposled. Ach jo..

------

JKŽ, 22.3.15

Zpět