Astrodvorek / Astrofotografie / 2015

Únor, první focení s Newtonem
 

 

První jasnou noc v únoru jsem nemohl, ale když jsem další večer dorazil domů, vytáhnul jsem Newtona a fotografickou výbavu (dnes Atik-428 plus notebook) poprvé společně na dvůr. Lacerta MGEN je ještě v opravě a znovu tedy přišel ke slovu můj starý LVI SmartGuider. Předtím jsem jen ještě musel na kruhy Newtona přibastlit pointovací dalekohled (SW 70/500).

Původně jsem chtěl vyzkoušet nějaké slabší galaxie na severnější straně oblohy a postavil jsem proto stativ netradičně na trávník doprostřed dvora. Ten se tam ale pěkně zapíchnul (zpočátku bylo ještě nad nulou) a zřejmě v tom pak ještě postupně pokračoval, takže jsem měl problém s polárním ustavením, postupně ujíždělo. Mimochodem do rána stativ zase pěkně přimrznul a když jsem jej uklízel, zůstal v zemi (mizerně přilepený) nástavec z konce jedné nohy, šel prý pak uvolnit až později dopoledne..

Napřed jsem si hrál s kolimací a bylo třeba mírně upravit i nastavení sekundárního zrcátka. Kupodivu ale ani ve tmě to až tak složité nebylo.
Pak jsem se nějakou dobu díval na různé objekty. Seeing byl opět tak průměrný, ale jinak vidět bylo moc hezky - dvojhvězdy, hvězdokupy, galaxie.. a než jsem se trochu vynadíval byla už půlnoc.
Mezitím se dostaly souhvězdí Lva a Panny už docela vysoko a tak jsem se  rozhodl změnit plán a zkusit blízko
M49 pěknou 50 MLY vzdálenou galaxii s příčkou NGC4535 (na focení ne úplně snadný objekt se slabými okrajovými oblastmi, právě na takové jsem si ale Newtona pořídil).
Její střední část mi trochu připomíná galaxii
NGC7479, kterou jsem si vyzkoušel už loni v září, taky není tak okoukaná a ani malá (~ 6.9x5.4') a ukazuje i zajímavé detaily.

Trvalo ale nejmíň hodinu, než jsem všechno připojil, nastavil a zkalibroval a fotit jsem začal až někdy v půl druhé, už docela promrzlý (a ospalý). Výsledná jakžtakž použitelná data : jen tři hodiny, hodina a půl L a po půl hodině R,G a B kanálů (s 5ti minutovými subexpozicemi). Někde jsem taky četl, že binování barevných kanálů není nutné (čtecí šum je zde zanedbatelný) a všechno jsem tedy nechal jet v plném rozlišení. Postupně se ještě ochlazovalo a když jsem před ránem uklízel, byl už jsem docela grogy..

A jak to tedy dopadlo. Předně se ukázalo, že už pointování nebylo nejlepší, ještě u (začátku) L-ka celkem ušlo ale postupně se zhoršovalo, prostě jsem to nějak odfláknul a pak už nekontroloval. Je ale taky možné, že celá sestava nedrží pohromadě úplně pevně, uvidím s novým (doufám brzy opraveným) guiderem. To se samozřejmě ve výsledku nejspíš projevilo horším prokreslením detailů. No, a za druhé expozice byla stále ještě jasně nedostatečná, zvláště u barevných kanálů, příště se asi vrátím k binování 2x2.. Ke kalibraci jsem taky ještě použil stará data a žádný flat, to by ale vadit nemělo..

Po následné seanci u počítače (IRIS a PS) z toho ale přeci jen něco, byť zašuměného, vylezlo a můžete se zde na první zkušební záběr novým dalekohledem podívat.

Jo, jinak zase si občas po večerech hraji s programy na zpracování astrofotografií (druhé kolo s časově omezenými demo verzemi) i když jsem se samozřejmě dávno přesvědčil, že o výsledku víc rozhoduje kvalita nafocených dat.  Začínám mít ale dojem, že si nakonec přeci jen pořídím dnes už velmi populární (a skutečně silný) program PixInsight, jehož rozhraní sice není uživatelsky nejpřátelštější, ale s ovládáním už problémy nemám. Bohužel se ale ukázalo, že ani ten s tím nic moc nesvede, takže se k  této galaxii budu muset ještě vrátit  Dnešní data jsou jasně špatná, ale i tak vyfotit NGC4535 pořádně  bude asi o něco těžší, než jsem předpokádal.

První noc s Newtonem na dvorku nakonec ale potvrdila, že fotit s ním jistě půjde, ale budu se to musit ještě dost učit (o zpracování dat nemluvě).
 

NGC4535
 


------

JKŽ, 18.2.15

Zpět