Astrodvorek / Astrofotografie / 2015

Nový dalekohled

Fotografický 20cm Newton
 

 

Vypadá takhle

a jmenuje se No-Name Newton 200/800.

------

První světlo:

Dva týdny poté, co k nám tento přístroj dorazil (a úvodním testu kolimace) nastala jakžtakž jasná noc a mohl jsem nového Newtona poprvé vzít na dvůr. Za svitu Měsíce, občas mezi mráčky, ale konečně aspoň něco.

Napřed jsem (s komakorektorem a vizuálním adapterem) zkontroloval kolimaci. Na primárním zrcadle sice nebyl paprsek úplně přesně ve středu (tak o 1-2mm), ale odražený se vracel téměř do středu kolimátoru a tak jsem to tak pro začátek nechal.
Pak jsem rychle vyzkoušel, jestli se všemi mými okuláry od 30 do 5mm půjde zaostřit (Newton má poměrně krátký výtah). Pouze u 6mm Genuine ortho to bylo na hraně (ve směru dovnitř), ale zase už s 5mm Eudia okulárem (a všemi dalšími) bez problému. S Barlowem (Celestron Ultima) hladce se všemi.

Pohled na pár jasnějších hvězd při zvětšení 160x a 320x naznačil, že seeing je dnes tak maximálně průměrný; difrakční kroužky vzájemně jakoby rychle prokmitávaly a nebyly jasně definované. Při rozostření ale vypadaly obrazce slušně a prakticky stejně před a za.ohniskem

S širšími dvojhvězdami (Castor, Algieba) problém nebyl, hezké kuličky pěkně oddělené temnou mezírkou, i na kraji (pravda jen úzkého) pole 5mm okuláru.. Ještě jsem se podíval na pár hvězdokup a nakonec i na Jupiter. Ten při 160x vypadal v okuláru docela ostře, s jasně zřetelnými oběma hlavními pásy a (pro mé oči) už taktak rozeznatelnými slabšími směrem k pólům.
No nic, víc už asi při takových podmínkách nevykoukám a rozhodl jsem se tedy přejít k focení.

Protože ještě nemám dodělané upevnění pointovacího dalekohledu (SW 70/500), chtěl jsem tentokrát vyzkoušet pointování přes hledáček (s guiderem Lacerta MGEN), teoreticky by to jít mělo. Napřed by ovšem mělo jít s tím vůbec zaostřit a abych to ověřil, Lacertu jsem k hledáčku pomocí adapteru připojil a zapnul její ovladač. A podobně jako už jednou (loni v září) se dostavil šok : displej na ovladači nic neukazoval.
Na podzim přitom už Lacerta absolvovala přes Supru výlet na záruční opravu do Maďarska a vrátila se jako opravená. Nebyl jsem si teď úplně jistý, jestli jsem ji po návratu přezkoušel, snad ano, ale teď, poprvé venku po opravě, zase stejná závada ?

Musím přiznat, že mě to trochu rozhodilo a místo abych třeba zkusil aspoň pár fotek bez pointování, tak jsem se už jen chvíli teleskopem jen tak díval a pak jsem to celé zabalil.
Druhý den mi to ale nedalo a strčil jsem ovladač Lacerty ještě na zkoušku do počítače (k základnímu životu jí stačí napájení přes USB). A další překvapení : displej ukazuje normálně. Chvíli jsem jen zíral, ale pak jsem MGEN vyhodil na dvůr.

Po půl hodině jsem si to ale rozmyslel a přinesl jej zase domů. Následně jsem (už bez překvapení) zjistil, že displej pro změnu zase nefunguje. Když pak ale za ca. dvacet minut ovladač roztál, displej zase ožil..  Takže evidentně pěkně zákeřný studeňák někde u připojení displeje. Ten jsem ještě zkusil trochu víc zamáčknout do konektoru, ale ani to nepomohlo a tak mám dojem, že zase bude muset vycestovat, ach jo.

 

 

------

JKŽ,31.1.2015
 

Zpět