Astrodvorek / Astrofotografie / 2014

 
 
Září, návraty k podzimním galaxiím
 

 

Alespoň jedna noc při zářijovém novu se celkem povedla. Předpovědi nebyly úplně jednoznačné a.po půlnoci měla přijít lehká vysoká oblačnost, ale fotit nakonec šlo.

Pro tentokrát jsem vybral galaxii NGC 772, kterou jsem zkoušel už loni (výsledek mě ale spíš zklamal) a bylo celkem logické ji využít jako další stále ještě zkušební objekt pro Atik 428ex a LRGB focení.

NGC 772 (nebo také Arp 78) je opravdu zajímavá (a také víc než dvakrát větší než Mléčná dráha) spirální galaxie v souhvězdí Berana. Je od nás vzdálená přes 100 MLy a na obloze zaujímá plochu asi 7.2' x 4.3'. Díky interakci s menší blízkou eliptickou galaxií NGC 770 jsou její spirální ramena pěkně deformována a galaxie má charakteristický asymetrický tvar. Hlavní neobvykle protáhlé rameno také obsahuje velký počet mladých modrých hvězd. Zajímavé je i to, že v r. 2003 v galaxii byly pozorovány hned dvě supernovy typu II.

Večer jsem nemusel nijak spěchat, nad špýchar mi teď souhvězdí Berana vychází až někdy před půlnocí. Nebyl tak problém všechno postupně přesunout na dvůr a v klidu nastavit (s guiderem LVI, Lacerta je ještě v opravě) a po půlnoci začít fotit. Chtěl jsem nasnímat aspoň půlhodiny R, G a B kanálů s binováním 2x2 a k tomu nejméně dvě hodiny L-ka, což se nakonec hladce povedlo.
U počítače se ale druhý den ukázalo, že podmínky se během noci dost měnily (u dost snímků byl viditelně nižší kontrast) a bude asi lepší část dat při zpracování vypustit. Nakonec jsem tedy použil jen 85 minut L-ka a barvy po půlhodině, celková doba expozice je tak vlastně stejná, jako loni se zrcadlovkou.
Stejně jako u předchozího LRGB focení s Atikem byla i tentokrát největší potíž s barvami a tak už skutečně uvažuji o pořízení vhodnějšího softwaru na zpracování dat. S raw fily ze zrcadlovky IRIS fungoval bezvadně, teď při skládání barevných kanálů mi to ale jde ztuha (nebo jsem správný postup ještě neobjevil ? .. později jsem ale už zjistil, kde ty barvy vlastně ztrácím a dole už je nově zpracovaná verze).
 

NGC772
 


------

 

Když se pár dní po novu znovu vyjasnilo a ještě k tomu v noci na neděli, nocoval jsem samozřejmě zase na dvorku, tentokrát s dalekohledem zamířeným na krásnou "grand design" galaxii M74 v souhvězdí Ryb (nachází jen asi 6° západně od předchozí NGC772). Je to docela velká. (~ 10x10' ) galaxie vzdálená od Země kolem 30 MLY, nicméně má dost nízkou povrchovou jasnost a (jak už jsem zjistil loni) fotit ji až tak snadné není. A jak je vidět na astronomickém fóru, čeští amatérští astro-fotografové se ji také pro jistotu spíš vyhýbají.

Podmínky byly o něco horší než minule, obloha našedlá a seing (FWHM hvězd) v průměru horší o zhruba 50%.
Fotil jsem opět Atikem s L (LPS) a RGB filtry a zas ještě s LVI Smart Guiderem  Kromě postupného usínání větší problémy nenastaly, nafotil jsem téměř pět hodin dat a použil po 45 minutách R, G a B a 115minut pro L kanál.

Zpracování znova nebylo jednoduché, oproti snímkům z DSLR to dá mnohem víc práce, ale nakonec jsem něco vytvořil a můžete se zde na novější verzi M74 podívat.


Na stejných datech začínám postupně zkoušet demo verze několika (už pěti) dalších programů pro kalibraci a zpracování astronomických snímků a třeba to s některým bude jednodušší.
Poznámka později:  Některé ty programy jsou fakt pěkně vymakané, zatím mám ale dojem, že většina je lepší vždy na něco (kalibrace, registrace a skládání, nebo postprocesing (gradienty, šum, barvy, dekonvoluce apod). Není ale úplně snadné s nimi začít pracovat, často nejsou k dispozici manuály a musí se procházet ukázky zpracování..

 

M74
 


------

 

I když samotná data až tak dobrá nejsou (a stopy ne zrovna optimálního zpracování jsou na výsledky vidět), přidám aspoň na ukázku i o něco bližší pohled na tuto galaxii, na zkoušku i s mírně upraveným barevným vyvážením.

 

M74, detail
 


------

 

JKŽ, 28.9.14

Zpět