Astrodvorek / Astrofotografie / 2014

 
 
Druhá noc s Atikem a planetární mlhovina M57
 

 

K Atiku mi po LRGB sadě barevných filtrů přibyl i první úzkopásmový (7 nm) filtr Ha, opět od Baadera. Důvod jsem tu už minule zmínil, možnost nějakého focení i když je na obloze Měsíc. Pak pochopitelně bylo čtrnáct dní zataženo a až týden před novem (Měsíc vycházel kolem půlnoci) nastala jakžtakž slušná noc.

Úzkopásmové focení se obzvlášť hodí na emisní mlhoviny a napoprvé jsem tedy vybral proslulou prstencovou mlhovinu M57, kterou jsem vlastně už předloni zkoušel při vůbec prvním focení s APM refraktorem a neupravenou zrcadlovkou.
Plán byl celkem jednoduchý, do půlnoci nafotit barevné kanály a pak tedy H
a.

Před desátou bylo všechno připravené: Dalekohled mířil na M57, kompozice na obrazovce počítače byla v pořádku a hvězdy ostré, už jen začít pointovat a fotit. Zapnul jsem tedy Lacertu MGEN a vidím, že na jejím monitoru nevidím nic a ani na tlačítka nijak nereaguje, ach jo. Do půlnoci jsem se to snažil nějak vyřešit, m.j. jsem zkontroloval, že kontrolní software kameru vidí (včetně verze firmwaru), ale všechno bez výsledku a závěr je tedy jen ten, že guider poputuje přes Supru na záruční výlet do Maďarska..

Naštěstí sem si vzpomněl, že mi ještě doma zahálí můj první LVI SmartGuider. Když jsem jej oprášil a kamerku nasadil na pointovací dalekohled, odvděčil se mi skutečně bezvadným výkonem. Jednak jeho ovládání je tak jednoduché, že i po tom půlroce s konkurencí jsem neměl s nastavením (a následně ani s tvarem hvězd) žádný problém. Proti (i fungující) Lacertě docela pohoda. Ani moc nevadí, že kalibrace (maximálně párkrát za noc) je pomalejší, hlavní nevýhodou je spíš menší citlivost kamery a nutnost výběru o něco jasnější hvězdy, což ale tady (v Lyře) problém nebyl.

Fotit jsem tak začal o dost později, než jsem chtěl a tak jsem se rozhodl zatím vynechat barevné kanály. Abych to ale neměl jen černobílé, naexponoval jsem rychle aspoň půl hodiny s modrým filtrem a pak jsem (už s Měsícem) pokračoval s Ha filtrem. Po hodině a půl ale zašla M57 za chalupu (příště postavím stativ jinam) a radši jsem skončil.

Zajímavé bylo zpracování dat (IRIS plus PS). Výsledek s H
a byl pěkně detailní, zas ale s málo hvězdami (centrální hvězda v M57 nebyla prakticky vidět), modrý kanál zase trochu neostrý (možná jsem se snažil začít už fotit příliš rychle).
Nakonec jsem to tedy nějak složil a na výsledek se můžete podívat. Mlhovina sama je poměrně malá (asi 1 x 1.4 úhlové minuty), samotná H
a celkem ujdou a tak si ji tu dovolím ukázat ve 150% měřítku (~ 0.9"/px).

 

M57
 


 

------

JKŽ, 17.9.14

Zpět