Astrodvorek / Astrofotografie / 2014

 
 
Aspoň něco v červnu - kupa galaxiií Abell 2151
 

 

Koncem června nejsou podmínky na noční focení zrovna nejlepší, slušně tma je jen něco přes dvě hodiny kolem (astronomické) půlnoci. Letos počasí obecně ušlo, přesto ale byla docela nouze o úplně jasné noci (zatím jen jedna) a dnešní zápis tak moc dlouhý nebude.
Po původních úvahách o pěkných mlhovinách na jihu v Mléčné dráze (od M20 k M16), na které ale ze dvora moc dobře nevidím, jsme se nakonec rozhodl pro (na fotkách většími přístroji) zajímavou kupu galaxií
Abell 2151 v Herkulovi. Je nejspíš jednou z mála takhle (500 MLY) vzdálených kup, kde by i malý teleskop s digitální zrcadlovkou snad mohly ukázat něco zajímavého.

Mimochodem tato bohatá kupa (a celá nadkupa v Herkulovi) je součástí jedné z gigantických plochých vesmírných struktur zvané Velká zeď, která zaujímá plochu přes 200x600 MLY (milionů světelných let), tlustá je jen 20 MLY, obsahuje mnoho tisíc galaxií a její hmotnost je víc než 1016 Sluncí. Je známá od r. 1988, loni ji výrazně překonala nově objevená Sloanova velká zeď, letos ale už zase jasně vede zatím největší Velká skupina kvasarů (Huge LQG, více třeba na wikipedii) zabírající snad  1.4 x 4 milardy světelných let (což by už mohlo naznačovat, že vesmír možná není tak homogenní, jak to dosud vypadalo..)

Vraťme se ale zpátky na dvůr k focení přeci jen bližší kupy Abell 2151. Na začátku mě zpozdilo pár komických problémů (zapomněl jsem třeba na kalibraci guideru (můj předchozí by mě upozornil), pak taky ještě po zaostření sundat (novou tedy) Bahtinovu masku, no prostě pokračující skleróza) a na konci zase bylo rozednívaní na snímcích patrné již po druhé hodině, takže jsem nakonec mohl použít jen dvě hodiny expozic (21 x 6'). Abych řekl pravdu nakonec mě příjemně překvapilo, že na výsledném snímku vůbec něco vidět je.

Výřez dole (pokrývá asi  23'x18' ) ukazuje centrální část kupy, s překvapivě mnoha spirálními galaxiemi (a také interagujícími páry, např. Arp272, Arp71 nebo Arp122).
Kupodivu i z tohoto řekl bych minimalistického (a zašuměného) záběru lze docela dobře vytušit typ a tvar řady větších (kolem 14m) galaxií a celkově jich tam můžete napočítat přes sedmdesát (podle programu CdC s katalogem PGC, viz ještě dole).
 

 

Abell 2151

------

 

Abell 2151, s projekcí PGC galaxií z programu CdC.

 

------

JKŽ, 30.6.14
 

Zpět