Astrodvorek / Astrofotografie / 2014

 
 
Květen a ještě pár galaxií
 

 

V květnu se už noci hodně krátí (astronomická noc už není vůbec) a místo jarní oblohy plná galaxií bude už zas spíš k vidění okolí Mléčné dráhy plné hvězd a mlhovin.
Zatím jsem před novem stihnul dvě jasné noci a ještě tedy s galaxiemi. Během té první jsem se rozhodl (po předchozím krátkém pokusu v březnu) znova a hlavně lépe vyfotit
NGC4565, velikou spirální galaxii ve Vlasu Bereniky, kterou vidíme téměř přesně z boku.
Tuhle galaxii jsem si vlastně poprvé vyzkoušel při svém vůbec prvním focení s refraktorem APM před dvěma roky, kdy jsem si taky na webu zjišťoval, jak by to někdy teoreticky mohlo jít.
Dnešní snímek (27x6 min.) celkem ujde, rezervy ale ještě jsou a zdá se, že bych snad mohl být tak někde v půlce cesty k slušným fotkám takovýchto objektů..

 

NGC 4565 a NGC4562

------

 

Pro druhou noc jsem si vybral trochu obtížnější cíl, pěknou skupinu galaxií NGC 5364, vzdálenou kolem 55 MLY. Patří k systému Virgo III (jako skupina NGC 5846, kterou jsem zkusil v březnu), táhnoucí se na východ od kupy galaxií v Panně.
Nejzajímavější je zde pěkná spirální galaxie NGC 5364 (označovaná i jako NGC5317), vedle jasné eliptické NGC 5364 a několika menších galaxií viděných většinou z boku. Ty dvě velké mi také trochu připomínají část tria galaxií v Draku..
Noc byla celkem teplá (okolo 14°C) a bohužel ne úplně tmavá. Sice jsem bez problému v západní části oblohy naexponoval přes tři hodiny dat, u počítače se ale ukázalo, že se snižováním výšky galaxie nad západním obzorem (až na střechu stodoly) se ke konci taky dost snižoval kontrast snímků. Pro zpracování jsem tedy použil jen 25x6 minut expozic a výsledek mě nakonec docela potěšil.

 

NGC5364, NGC5363, NGC5356, NGC5348 a další

------

 

Zatím tedy všechno, ale třeba se i po novu ještě vyjasní..

------

JKŽ, 27.5.14
 

Zpět