Astrodvorek / Astrofotografie / 2014

 
 
Duben - počasí nic moc (fotky ale už lepší)
 

 

Kolem dubnového úplňku o jasné noci nouze nebyla, s blížicím se novem se to ale zhoršilo a na focení jsem vlastně jsem měl jen jednu noc těsně před a druhou hned po novu.
První večer jsem začal s
M104, galaxií nazývanou podle tvaru Sombrero.
Leží v souhvězdí Panny asi 10 stupňů západně od Spicy (
a Vir), pro mě dost nízko, protože ze dvora je teď vidět jen asi dvě hodiny před půlnocí. Navíc jsem se ještě zřejmě úplně nespřátelil s novým guiderem a snímky moc dobře upointované nebyly, ke složení zbylo jen 6x6 minut uspokojivých expozic. Takže další spíše orientační náhled.

M104

------

 

Jako další objekt přišla na řadu pěkná spirální galaxie s příčkou M61, která leží v jižní části kupy galaxií v Panně, nedaleko obří eliptické M49.
Tentokrát jsem bez problému naexponoval 2 hodiny (20x6 minut), výsledek je sice o něco horší, než jsem doufal (na AF kritika značná až osobní a tak jsem ještě data zpracoval znovu a snad pečlivěji), nicméně pro mě i tak docela zajímavý přírůstek do sbírky.

 

M61, NGC4301 a NGC4292

------

 

Do rána ještě zbývalo něco přes hodina a ty jsem věnoval galaxii M101. Je to přímo ukázková a také velká "grand design" spirální galaxie, sídlící nad vojem Velkého vozu, asi 21 MLY od Slunce. Už jsem ji dvakrát podobně krátce zkoušel (a i tentokrát to ukončilo svítání), z hodiny zbylo použitelných 7x6 minut, ale poprvé si je jakž takž podobná a vrátím se k ní určitě..

 

M101 - galaxie Větrník

------

 

Ten druhý večer jsem se (jako už jednou loni) vracel domů dost pozdě z hospody po volejbale a hvězdy svítily..
Tak jsem zas do půlnoci všechno potřebné vystěhoval ven a když se to už snad vytemperovalo, zkusil jsem dvě poměrně velké a zajímavé galaxie
NGC4631 a 4656/7 v Honících psech, abych vlastně napravil první totálně neúspěšný pokus o ně před rokem. Tentokrát se povedlo už uspokojivých 22x6 minut expozic, pak jsem ale všechno zabalil a šel si ještě na chvíli lehnout..

 

NGC4631 a 4656/7
Velryba a Hokejka

 

------

Po novu se počasí zhoršilo a hodně se ochladilo, pořád bouřky a tak.. Asi po týdnu to ale jednou už podle předpovědí vypadalo, že někdy během noci by se vyjasnit mohlo. Ještě v deset večer bylo úplně zataženo, ale po jedenácté se na obzoru přeci jen objevil okraj mraků a za ním úplně jasná obloha a tak jsem se se vším rychle přesunul.na dvůr.
Rozhodl jsem se zkusit znovu (lépe) vyfotit hezkou galaxii
NGC 5033, podle neobvyklého tvaru ramen někdy nazývanou Chobotnice.
V únoru jsem ještě měl s novým vybavením nějaké problémy a navíc v záběru byla jen část blízké jasné galaxie
NGC 5005. Tentokrát jsem si tedy dal víc záležet na kompozici, aby už v poli byla (to taky chvíli trvalo) a nakonec jsem stačil naexponovat téměř tři hodiny a použil 27x6 minut expozic. Výsledek se mi už docela líbí, nicméně vnější části NGC5033 jsou skutečně slabé a chtělo by to ještě víc.

 

NGC5005 a 5033

 

------

JKŽ, 30.4.14 (+ 5.5.14)
 

Zpět