Astrodvorek / Astrofotografie / 2014

 
 
Dvě ne úplně vydařené noci koncem března
 

 

Letošní březen byl sice rekordně teplý a suchý, ale jasných nocí bez Měsíce zase jen pár. Přitom jsem potřeboval odzkoušet novou (o číslo větší, EQ-6) montáž a taky guider (Lacerta Mgen). Ty jakžtakž jasné noci byly tedy tři a tu první jsem se k tomu navíc prostě nedostal..
Když jsem se nakonec po téměř měsíci přesunul večer na dvůr, zjistil jsem, že s montáží to půjde snadno (ovládání má totožné jako pětka), ale seznámit se s guiderem bude asi o něco složitější. Nakonec ale něco dělal a zkusil jsem tedy naexponovat
Arp94, dvojici interagujících galaxií ve Lvu, hned vedle známé dvojhězdy Algieba, která už mezitím vyšla nad špýchar. Bohužel výsledek (téměř 2 hodiny expozic) nic moc..
 

NGC 3227 a 3226 - Arp 94.

------

 

Pak jsem dost dlouho zkoušel, jak ten guider vlastně funguje a až skoro k ránu jsem dalekohled zamířil (na další dvě hodiny) na nejvýchodnější skupinu galaxií v Panně, která leží už u  její hranice s hlavou Hada, blízko třeba M5.  Podmínky nic moc, seeing sice ušel, ale obloha zrovna černá nebyla..
Centrem této skupiny je eliptická galaxie
NGC5846, ale na fotkách nejzajímavější je pěkná spirální galaxie s příčkou NGC5846. Tuto dvojici ještě doplňuje spirální NGC5838 (vpravo, bohužel tady bez detailů) a řada galaxií menších.
Na focení tato skupina až tak snadná není (můžete si to zkusit sami) a na ty poměry tedy výsledek ještě ujde. 
Nakonec z březnových zkušebních snímků je to jediná slušnější fotka.

 

Skupina NGC 5846 - NGC 5850, 5846 a 5838.

 

------

 

Druhý večer jsem se rozhodl, že než se (podle předpovědi) začne obloha zatahovat už konečně pořádně vyfotím NGC4565. Zdálo se, že guider si už dal říct, pár expozic jsem tedy ještě zkontroloval a nechal to všechno pracovat. Bohužel nikoliv poprvé jsem se dost zmýlil. U počítače se posléze ukázalo, že přesně upointované byly jen první tři (šestiminutové) expozice, čtvrtá už trochu horší a pak na všech dalších místo hvězd čárky.. Nějaká chyba v nastavení toho zatracenýho guideru - při změně polohy se to celé nějak (v deklinaci) rozkmitalo a zas nemám nic. Jen na ukázku výsledek složení těch prvních čtyř.expozic (24 minut), škoda..

 

Galaxie NGC 4565

------

 

Druhý objektem měla být další (samozřejmě ale menší a slabší) spirální galaxie z boku NGC5746. Ta opět leží ve východní části souhvězdí Panny, blízko hvězdy 109 Vir a na fotkách vypadá docela zajímavě.
Guider (s prakticky stejným nastavením) už nestávkoval, ale skutečně se dostavila lehká oblačnost a na většině záběrů pak galaxii ani nebylo vidět. Abych sem vůbec měl co dát, vybral jsem jich osm řekněme lepších a vyrobil tak další značně provizorní snímek. Pro úplnost, spirální galaxie na pravé straně je NGC5740 (a sever je vlevo).
No a tím bych pro dnešek skončil, příště to snad dopadne lépe.

 

Galaxie NGC 5746

------

 

JKŽ, 31.3.14
 

Zpět