Astrodvorek / Astrofotografie / 2014

 
 
Pár pokusů ještě v únoru
 

 

Příprava pořádného focení s dalekohledem mi dá dost práce. Není ale nic jednoduššího něž dát montáž na dvůr, na ni foťák s normálním objektivem a nechat to chvíli pracovat .. a to byl právě případ dalšího večera před koncem února..
Loni v listopadu jsem fotil pěkné a jasné
mlhoviny ve Vozkovi, IC405 a IC410. V tomto souhvězdí je ale plno zajímavých objektů a tak při krátké a nenáročné večerní seanci před východem Měsíce jsem je zkusil vyfotil vcelku, s 50D a základním objektivem 1.8/50 (při f/4). Na záběru je sever vpravo a jasné hvězdy jsou iota Tau (žlutá dole) a beta Tau (Alnath, modrá vlevo), Capella je schovaná těsně za pravým okrajem.
Snímku dominují obě zmíněné mlhoviny. Slabších difúzních mlhovin je sice ve Vozkovi hodně, krátká
expozice (17x3 minuty) zde ovšem umožnila zaznamenat jen ty nejjasnější, např. ještě Sh2-235 (červená tečka vpravo nahoře), ale už ne o dost větší Sh2-232 nebo Sh2-231 vedle ní, o Sh2-240 nemluvě (na to už by byl nutný Ha filtr).
Na snímku je ale aspoň dobře patrná řada otevřených hvězdokup, např.
NGC1745 (vlevo), Mel31 mezi oběma jasnými mlhovinami, stoupající řádka Messierovských M38, M36 a M37 (ta až nahoře uprostřed), vpravo Stock10 a pár dalších.

 

Mlhoviny ve Vozkovi

------

 

Další večer jsem se už zas vrátil ke svým oblíbeným galaxiím, chtěl jsem vyzkoušet, jestli s mým vybavením půjde vůbec slušně vyfotit pěkná galaxie NGC 5033, už dřív jsem zjistil, že z dostupných (a pěkných) záběrů velkými přístroji to úplně odhadnout nedokážu. Podmínky byly bohužel dost mizerné, všude oranžový opar, seeing bídný a guider s blbou náladou asi.
Galaxie má jasné jádro (aktivní, se supermasivní černou dírou) a poměrně slabou oblast vnějších ramen, což je právě ten problém. Nakonec jsem použil necelou hodinu a třičtvrtě expozic (17x6') a na snímku něco vidět je, ale zatím (jak se ale dalo čekat) bez slušných detailů. V rámci hraní s astro-softwarem jsem aspoň k jasnějším hvězdám přidal difrakční kříže, aspoň to zdá se trochu zlepšuje dojem celkové ostrosti snímku..
Výsledkem je tedy zjištění, že při lepších podmínkách a se slušnou expozicí by to i s NGC5033 jít mohlo (je taky poměrně velká), takže možná příště.

 

NGC 5033

 

------

JKŽ, 27.2.14
 

Zpět