Astrodvorek / Astrofotografie / 2013

 
 
Duben (zatím) - ještě tam budem
 

 

Tak to jaro letos ne a ne přijít, zataženo skoro pořád a přitom už i letní čas.. Na neděli 7. ale předpověď, že někdy večer by se mělo postupně vyjasňovat na polojasno až jasno. V devět ještě nic, ale v deset se vyjasňovat skutečně začalo a tak jsem všechno potřebné vyexpedoval na dvůr. V 11 bylo nebe krásně tmavé, ale než jsem všechno nastavil už zase nějak zešedlo, z druhé strany lehké mráčky procházely jen občas a tak to vydrželo do rána. Nic moc a také nutnost častější kontroly, guider ale za noc vypadl jen dvakrát..

------

Než se do lepšího místa nasunou další objekty, zamířil jsem dalekohled na mimořádně populární Trio galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628) nad špýcharem. Tentokrát jsem si dával větší pozor na správné uchycení foťáku a zaostření, což ovšem zase  nestačilo. Od třetího záběru už úplně správně zaostřeno nebylo stejně nic, možná jsem měl dalekohled nechat déle temperovat (venku bylo těsně pod nulou) a tak jsem nakonec všechno vyhodil a zabojoval se dvěma snímky (celkem tedy jen minimalistická desetiminutová expozice).
Zpracování zabralo samozřejmě víc, než těch deset minut, ale alespoň něco jsem z toho pro začátek dostal :

 

 

Jak mě upozornil FunTomas na astro-fóru, mohu ještě pro zajímavost doplnit, že v galaxii M65 (ta vpravo nahoře) je dokonce patrná jen asi čtrnáct dní stará (tedy plus těch zhruba 35 miliónů let, než sem její světlo doletělo) supernova SN2013am. Porovnal jsem svůj neupravený desetiminutový záběr (jak vypadl po kalibraci z IRISu, ten dolní pochopitelně)  s kvalitním o týden starším snímkem Billa Williamse a něco tam kupodivu i v tom šumu skutečně vytušit lze :

------

 

Minule mě docela uspokojil Markarianův řetízek galaxií v Panně a tak jsem chtěl orientačně vyfotit několik (3) dalších polí ze stejné oblasti se zhruba půlhodinovými expozicemi. Na celkový pohled to celkem stačí, k slušnému prokreslení detailů galaxíí a hlavně poměru signálu k šumu bude ovšem potřeba trochu víc..
Aspoň na ukázku, širokoúhlý záběr oblasti nad Markarianovým řetízkem, s galaxiemi
M100, M99, M98 a hezkým párem NGC 4298/4302 dole ve střední části snímku:

 

A pro představu ještě bližší (ale zatím hodně provizorní) pohled na pěknou spirální galaxii z levé strany záběru, M100:

------

 

Nakonec jsem zamířil dalekohled hodně nahoru, Velký vůz mezitím prošel zenitem (tam to moje montáž nemá nevím proč moc ráda) a galaxie M106  už byla ve slušném místě. Z celkem 18 expozic jsem vybral 13 lepších (m.j. přes dvě (!) něco přelítávalo) a vznikl tak následující snímek z 65 minut expozic.. Další už ucházející přírůstek do sbírky, nicméně ještě se značnou rezervou a asi se sem ještě vrátím. Teď už jen aby i to jaro konečně dorazilo..

 

------

JK, 10.4.13
 

Zpět