Astrodvorek / Astrofotografie / 2013

 
 
První astro-momentky v r. 2013

 

Uběhly už tři měsíce od posledního loňského focení a konečně se dostavilo pár jakžtakž slušných nocí. Samozřejmě mi to nedalo a noc jsem tedy strávil na dvorku. Nějaké darky a flaty jsem pro jistotu udělal o den dřív a po příjezdu z práce jsem všechno rychle vyházel ven a pak něco povečeřel, než se stroje vytemperují.

Podmínky byly tak průměrné, ale objekty, které jsem chtěl fotit (na ty ale dnes stejně nedošlo) byly ještě v oparu na východě a tak jsem začal se známou skupinou jasných galaxií M81 a M82, Velký vůz je teď na obloze dost (až moc) vysoko..

Myslel jsem, že to půjde hladce, což ale nenastalo a problém byl už s ustavením montáže a následně i s pointováním. Nevím vlastně ani proč, možná nebyl dalekohled dobře vyvážený (nebo - u objektu blízko nadhlavníku- až moc dobře a při pointování se projevovaly vůle montáže). Když se mi zdálo, že už by to mohlo jít, nechal jsem přístroje hodinu fotit, nicméně následně se ukázalo, že jen 20 minut expozic je použitelných. To tedy není nijak moc, ale něco jako tenhle orientační záběr skupiny M81 (plus M82 a NGC 3077) nakonec vznikl:
 

------

Pak, až někdy kolem půlnoci, přišla na řadu hezká a ne tolik okoukaná galaxie NGC 2903, kterou snadno najdete necelé 4 stupně před hvězdou eps Leo nad čumákem Lva.. Mému vybavení se očividně také líbila a všechno teď fungovalo bez problému. Nechal jsem tedy stroje zbylé dvě hodiny do východu Měsíce pracovat a jen jeden pětiminutový snímek nebyl dost dobře upointovaný a přes druhý přeletělo letadlo. Při zpracování se ukázalo, že pořádný snímek by sice vyžadoval ještě více zachycených fotonů, ale i tak to ale mohu označit za svou zatím nejlepší astro-momentku.
 

 

A nakonec ještě trochu bližší pohled na NGC 2903 ve zhruba správné orientaci, zatím se stopami boje se šumem..

------

JK, 6.3.13
 

Zpět