Astrodvorek / Astrofotografie / 2012
 
 
 
První skoro zimní focení

 

Pokročilý podzim fotografování oblohy moc nepřeje a u nás se teď téměř dva měsíce střídala inverze se zataženou oblohou. Párkrát jsem hvězdy zahlédl, ale na focení to vlastně nebylo, alespoň když jsem byl večer doma a navíc v k tomu připraveném stavu.

Nakonec až ve čtvrtek po Mikuláši vypadala předpověď jakžtakž, ve výsledku ale pluly po obloze jemné mráčky a hezky se vyjasnilo až po půlnoci, kdy ovšem také vyšel (naštěstí už ustupující) Měsíc. Focení tedy bylo dost přerušované, ale ještě snesitelný mráz (-5°C) aspoň vyhovoval foťáku a nakonec mám aspoň něco.

Ty fotky tady časem asi vyměním, kromě krátkých expozic jsem zatím ani nestihl udělat slušné flaty, takže zpracování je řekněme provizorní. Při tom jsem si navíc na záběrech všiml poměrně velkého zrnka prachu, které navíc mezi jednotlivými expozicemi po senzoru putovalo a měnilo polohu..

 

------

A už k focení. Prvním objektem byla galaxie M33 v Trojúhelníku, kterou by měl každý astrofotograf ve své sbírce mít. Je to nakonec třetí největší galaxie (po mlhovině v Andromedě a naší Mléčné dráze) v místní skupině galaxií a na obloze také zaujímá větší plochu než Měsíc v úplňku.. Můžete se podívat na výsledek 45-minutové expozice s mým obvyklým vybavením. Relativně krátká expozice se pochopitelně projevila šumem ve stínech, ale galaxie je nakonec aspoň k poznání..

 

 

------

Jako další přišla na řadu známá a oblíbená mlhovina Rosseta (NGC 2237) obklopující otevřenou hvězdokupu NGC 2244 v Jednorožci. Expozice 25 minut zde byla v podstatě postačující, spíš jsem neuhlídal kompozici a je to tedy příliš oříznuté...
 

 

------

Když vyšel Měsíc, chtěl jsem ještě zkusit aspoň nějakou hvězdokupu a vybral jsem si otevřenku M35 v Blížencích. Na fotce (na zkoušku použita jen jedna pětiminutová expozice bez kalibrace) ji pěkně doplňuje bohatší (ale vzdálenějši a tedy napohled menší) hvězdokupa NGC 2158 vpravo pod ní..

 


 

------

Na tu dobu (6 hodin), jakou jsem kolem teleskopu poskakoval, toho tedy moc nemám, ale aspoň něco. Mezitím už dorazila skutečná zima a sníh a uvidíme, kdy se zase vyjasní..

------

Ještě po měsíci na další jasnější noc marně čekám a aspoň si tedy občas hraji s obrázky. Jak se vám třeba líbí poněkud stylizovaná M33, můžete ji porovnat s obrázkem nahoře..

------

JK, 8.12.12
 

Zpět