Astrodvorek / Astrofotografie / 2012
 
 
 
Fotografování s APO refraktorem APM 107/700.

 

Jasná (a bezměsíčná) červencová noc v úterý 24. vypadala poměrně nadějně, dokonce i Mléčná dráha byla slušně viditelná. Tentokrát jsem plánoval co nejpořádněji (aspoň 3 hod. expozic) nafotit relativně slabou, ale fakt moc hezkou "letní" spirální galaxii NGC 6384 v Hadonoši.
Její úhlová velikost na nebi je asi. 5.8 x 3.8 ' a povrchová jasnost jen kolem 14m. Na fotkách velkými přístroji vypadá skutečně skvěle, podívejte se sami.. Jako obvykle jsem ale chtěl vyzkoušet, jak ji zobrazí relativně malý refraktor.

------

Moje představy vzaly ovšem brzy za své. Prakticky všechno, co mohlo, se postupně po.. (jen namátkou nějaký vakl v jednom z kabelů, stávkující guider (na rozdíl od prvního vadného tento pro změnu nemá rád moc jasné hvězdy), vybitá baterie, apod.) Když nakonec vypadalo, že to už půjde, galaxie zalezla za švestku.. Šel jsem radši spát a mohu tedy ukázat jen výsledek (tak na 50% zmenšený výřez) dost drastického zpracování pouze půlhodinové expozice.

NGC 6384 (zatím aspoň orientačně)

------

K dalšímu focení jsem se dostal už o tři dny později, v pátek 27. Byla to vlastně poslední jasná červencová noc,  po půlnoci ještě bez Měsíce. Podmínky ale dobré nebyly; po horkém dni bylo celou noc přes 20°C, viditelnost o dost horší než minule a ani seing za moc nestál. Asi nemělo smysl znova zkoušet NGC6384 a tak jsem se rozhodl podívat se na jasnou (jedna z nejjasnějších galaxií mimo Messierův seznam) podzimní galaxii NGC 7331, která byla už dost vysoko a ke konci noci na jihu.
Naštěstí aspoň stroje se dnes umoudřily a focení probíhalo bez problémů. Jediný jsem byl já - když jsem se asi po hodině šel podívat, jak všechno jede, trknul jsem ve tmě hlavou do pointeru a všechno se rozhasilo. Po znuvunastavení a kalibraci guideru jsem to všechno pro jistotu zopakoval, čímž jsem nakonec ztratil aspoň půl hodiny expozic, ach jo.
No, nakonec z toho aspoň něco vyšlo. Můžete se podívat na následující výřez, u jasné NGC7331 vidíte několik malých satelitních galaxií a vpravo dole známou skupinku pěti galaxií, Stephanův kvintet.

NGC 7331 a Stephanův kvintet

------

JK, 29.07.12
 

Zpět