Astrodvorek / Astrofotografie / 2013

 
 
Krátká listopadová seance s mlhovinami
 

 

Před koncem listopadu se přeci jen aspoň na krátko vyjasnilo. První večer ale ne úplně a když jsem zkoušel fotit mezi občasnými mráčky a na pět minut se zašel zahřát, tak mi do dalekohledu poněkud nasněžilo a radši jsem to sbalil.
Druhý večer se ale vydařil i když kvůli jakémusi problému s uchycením foťáku jsem musel skončit relativně brzy.

------


Prvním cílem tentokrát byly dvě pěkné mlhoviny ve Vozkovi IC 410 a IC 405, oddělené skupinkou hezky barevných hvězd 5. magnitudy, společně se mi taky právě vejdou na jedno políčko Canonu 5D.
IC405 (ta vpravo nahoře) se také nazývá mlhovina Planoucí hvězda (Flaming star nebula), díky prolnutým pásům prachu a plynu nad jasnou hvězdou AE Auriga, která mlhovinou v současné době prolétá a také ji osvětluje.
Expozici (27x3minuty) by to bývalo chtělo ještě prodloužit, nejlepší není ani kalibrace (flat hlavně), ale napoprvé mám aspoň něco..

 

IC 410 a 405 v souhvězdí Vozky

 

------

Už jsem fotil známou mlhovinu v Orionu, M42 a teď jsem si vyzkoušel i nedaleké zajímavé mlhoviny u hvězdy Alnitak (zeta Ori, první zleva v pásu Orionu).
Z nich nejznámější je temná mlhovina
B33 neboli Koňská hlava, která je v pěkném kontrastu s jasnou difuzní mlhovinou IC 434 v pozadí. Pod Alnitkem vidíte další jasnou mlhovinu Plamínek (Flame nebula, NGC 2024, Sh2-277) a vedle ještě menší reflexní mlhoviny NGC 2023 (vpravo) a IC 432 (níž vlevo).
Největším problémem při fotografování nebo i pozorování této oblasti je až příliš jasná centrální hvězda (s magnitudou 1.74), která mlhoviny silně přezařuje, ale na fotce něco vidět je. Bohužel jsem stihnul jen třičtvtě hodiny expozic (15x3min.) a pak už jsem se jen potýkal s foťákem, uvolnil se něco v adapteru. Takže zase jen první momentka.

 

Mlhoviny u Alnitaku: : Koňská hlava, Plamínek

 

------

JK, 28.11.13
 

Zpět