Astrodvorek / Astrofotografie / 2013

 
 
Říjen - po začátku i konec dobrý
 

 

 

Na poslední dvě říjnové noci se slušné počasí zase vrátilo, stihnul jsem tak nafotit další dvě hezké podzimní galaxie a nakonec taky ještě (po víc než deseti letech) už docela slušně i Plejády.


------

První noc jsem se řekněme aspoň pokusil o záběr relativně vzácné (je jich známo asi deset) galaxie s polárním prstencem NGC 660 , která leží v souhvězdí Ryb jen něco přes dva stupně jižně od M74. Je to docela velká  (~ 8x3') galaxie, zase ale s dost nízkou povrchovou jasností.
Naexponoval jsem asi 4 a půl hodiny a použil 47x5 minut bohužel ne úplně dobrých dat  Dodatečně se totiž ukázalo, že po asi hodině a půl se obraz (přitom už v lepší tmě) začal trochu rozostřovat, možná změnou teploty nebo jsem něco dobře neutáhl, nevím, obvykle se mi něco takového už nestává, co ale nadělám. Navíc ani pointování nebylo úplně stoprocentní a tak výsledek je určitě horší, než by měl být, ale aspoň něco.
I na mém širším výřezu NGC660 vypadá zajímavě právě díky tomu polárnímu prstenci : vedle méně patrného normálního prachového pásu (svisle) v rovině galaxie je zde s trochou fantazie vidět ještě prstenec z plynu a hvězd, který galaxii obepíná (tvoří právě ty postraní laloky) a také ji přetíná druhým, výraznějším, pásem.
Ještě pro úplnost, v pozadí můžete najít i pár dalších malých a mnoho ještě menších galaxií.


NGC660 v Rybách

 

------

 

Druhý den byla předpověď už horší, někdy kolem půlnoci se mělo začít zase zatahovat. Začal jsem tedy co nejdřív a vybral jsem si další velkou (11x6') a zase slabší galaxii NGC 925 v Trojúhelníku. Tentokrát žádné problémy nenastaly a výsledek (z 38x5 minut expozic) je myslím v pořádku.

 

NGC925 v Trojůhelníku

 

------

 
 

Když se po půlnoci skutečně začalo lehce zatahovat (a podruhé vypadl guider), přesunul jsem se ještě aspoň na chvíli od předchozí galaxie k Plejádám (M45). Pro mě to vlastně byl návrat k vůbec prvnímu objektu, který jsem tu teleobjektivem před téměř patnácti lety (a později zkušebně i s novým APM) v noci ze dvora fotil. Tentokrát jsem ještě stihl aspoň tři čtvrtě hodiny a mám konečně jakžtakž slušný záběr téhle pěkné otevřené hvězdokupu i s reflexní mlhovinou. Zpracování ale nebylo úplně jednoduché, v první verzi prakticky nebyly v mlhovině vidět detaily, teď už to je snad lepší.


M45 - Plejády

-------

JK, 2.11.13
 

Zpět