Astrodvorek / Astrofotografie / 2013

 
 
Říjen - ještě pár galaxií a už i víc mlhovin
 

 

 

Tohle je vlastně skoro spojité pokračování seance z konce září, ještě několik dalších dní se vydařilo a zase tedy něco přibylo. Také se postupně nějak stalo, že jsem se už docela spřátelil s technikou, vlastně mi teď všechno funguje (s občasnými výjimkami, řekněme) bez problému a můžu prostě fotit a ne jen s tím bojovat a pár dní hezkého podzimního počasí jsem tak mohl slušně využít.
Zejména u slabších galaxií jsem ale často na hranici svých možností a na astrofóru se pak objevují komentáře, že jsem mohl exponovat déle a lépe, z druhé strany dost těch mých galaxií ani tam svá témata ještě  ani nemělo. Snímky všeho si samozřejmě můžu najít někde na internetu, často ale jen přes velké dalekohledy a až vlastní fotka mi ukáže, jak (a jestli vůbec) by to mohlo ještě lépe jít, tedy alespoň s tím, co mám.

------

Tentokrát spojím snímky ze dvou nocí postupně tak, jak se mi v průběhu noci objevují nad špýcharem.
Jako už minule (M27) jsou teď vhodným večerním cílem různé ještě "letní" objekty v Mléčné dráze. Tentokrát jsem se rozhodl pořádně vyfotit
Řasové mlhoviny v Labuti. Už v červenci jsem je sice měl na záběru 135mm objektivem, ale krásné detaily tohoto systému oblaků prachu a plynu vzniklých po výbuchu supernovy někdy před 6000 roky si jistě zaslouží podrobnější pohled.
Na obloze ovšem zaujímají tak velkou plochu, že jsem musel do jednoho snímku spojit dva (15x5' a 16x5') vedlejší záběry plnoformátovou zrcadlovkou a tohle je tedy (zatím provizorní, registrace ještě nebyla stoprocentní) výsledek.

 

 

Celý systém se skládá z mnoha částí s vlastním označením: vlevo východní (NGC 6992 a 6995) a vpravo západní oblouk (NGC 6960) a mezi nimi na severní straně další dvě drobnější zjasnění (NGC 6974 a 6972) a vedle krásně strukturovaný Pickeringův trojúhelník, viz ještě následující výřez.

 

 

------

 

Později už mohlo dojít i na galaxie (i když moc už mi jich na podzim v dohledu nezbývá) a tentokrát jsem vybral skupinu galaxií  NGC 672 v souhvězdí Trojúhelníka, blízko např. M33. Nejvýraznější je zde relativně blízká (~ 18 MLY od nás a jen 90.000 světelných let od sebe) dvojice interagujících galaxií NGC 672 a IC 1727. Obě mají poměrně nízkou povrchovou jasnost a záběr to tedy snadný nebyl (expozice 4 hodiny, použito 45x5 minut).
Nejprve širší pole; obě větší galaxie jsou vpravo nahoře a v pozadí je patrných několik dalších objektů, např. o dost vzdálenější (~ 150 MLY) galaxie
NGC 684 v levém horním rohu nebo IC 1731 vlevo dole, nad drobnou otevřenou hvězdokupou Cr 21.

 

Skupina NGC672 v Trojůhelníku

 

A ještě o něco detailnější pohled na obě větší galaxie i několik malinkých..


NGC672 a IC1727

------

 

Už v létě jsem chtěl vyfotit jednu z blízkých a hezkých spirálních galaxií, NGC 6946 v Kefeu, která je od nás vzdálená
~
10-22 MLY (rozptyl dostupných údajů je bohužel dost velký, spíš to ale bude kolem 20 MLY). Pro zajímavost, je to také jedna z nejproduktivnějších galaxií při výrobě supernov, za posledních 100 let jich tam bylo pozorováno devět.
Protože jsem ale neměl k dispozici svůj upravený foťák, spokojil jsem se tehdy s vedlejší NGC 6951. Teď jsem to mohl napravit a na následujícím snímku (expozice 14x5 minut) vidíte v poli plném hvězd tuto galaxii společně s blízkou otevřenou hvězdokupou
NGC 6939
.

 

NGC6946 a NGC6939 v Kefeu

------

A zase ještě i výřez ve 100% rozlišení:

NGC6946

------

 

S ubíhající nocí se mi na nebi objevují další pěkné a zajímavé objekty, třeba Plejády (ty zkusím příště), pro dnešek jsem si ale vybral mlhovinu NGC 1499, podle tvaru zvanou Kalifornie. Pro mě výhodný objekt, velký ale stále ještě padnoucí na jedno políčko 5D. Viz fotka, s expozicí 17x5'..

 

------

 

K ránu mi nad špýcharem už vychází i dominantním souhvězdí zimní oblohy, Orion.
Ke známé, krásné a jasné emisní
mlhovině v Orionu, M 42 (NGC 1976) a přilehlé M43 jsem se s foťákem zatím ještě nedostal a tak jsem si ji teď vybral jako svůj první letošní "zimní" objekt. Na záběru je nad nimi pěkně vidět i reflexní mlhovina  (modrá) označovaná jako "Běžící muž", nejspíš podle tvaru prachových oblaků, které ji také rozdělují na NGC 1973, 1975 a 1977 . Hvězdy nad ní pak patří k otevřené hvězdokupě NGC 1981.
Zatím ca. půl hodiny expozic (6x5 a 6x0.5 minut) a mám další hezký přírůstek do sbírky skvostů noční oblohy.

 

M42

------

Pro tentokrát všechno .. zatím si říkám díky bohu, za minulý týden jsem toho asi nafotil víc, než za celý předchozí rok dohromady a už se na mně docela začal projevovat spánkový deficit. Z druhé strany ale doufám, že zbytek podzimu, zima a jaro nebudou kopírovat loňskou sezónu a nějaké hvězdy sem tam vidět budou..

-------

JK, 6.10.13
 

Zpět