Astrodvorek / Astrofotografie / 2013

 
 
Srpen - pro změnu už i u nás tropy !
 

 

 

Svůj astro-modifikovaný foťák teď dočasně nemám, vedro je i v noci, prostě pro astrofocení nic moc. Z druhá strany když zrovna není bouřka z toho vedra, jsou noci aspoň jasné a bylo by mi líto je nevyužít vůbec.

 

------

Takže v pondělí večer jsem se s dalekohledem a svým neupraveným Canonem 50D přemístil na dvůr a zkoumal, co je vidět. Na mlhoviny takový foťák moc není a tak jsem nakonec (jako téměř obvykle) vybral pár galaxií. V Kefeu už nějakou dobu plánuji blízkou a populární galaxii NGC 6946, kvůli foťáku jsem ale teď radši zvolil nedaleko od ní menší (a vzdálenější, asi 65 MLY), ale pro fotografování trochu kontrastnější NGC 6951.

Chtěl jsem exponovat co nejdéle to půjde, nicméně po hodině a půl jsem si všiml, že se foťák začíná nebezpečně přibližovat k noze stativu (Kefeus byl blízko zenitu). Zůstal jsem sedět vedle a když skutečně ke kontaktu došlo, musel jsem to stopnout. V takovém případě se sice obvykle doporučuje posunout dalekohled trochu výš (blízko zenitu by problém s nevyvážením v deklinaci nebyl) a pokračovat, nicméně dneska stejně dělám spíš jen takové orientační záběry a tak jsem se s necelými dvěma hodinami zatím spokojil.

U počítače jsem si pochopitelně všiml, že při teplotě senzoru nad 30°C je zvýšení šumu už docela patrné, nicméně i tak mám dojem, že Canon 50D se z tohoto hlediska chová ještě velice slušně.
Při zpracování tady nepomohlo ani poměrně bohaté hvězdné pole v Kefeu a výsledek z celkem 96 (16x6) minut expozic tomu všemu také odpovídá. Z druhé strany je to i tak vítaný přírůstek do mojí sbírky náhledů zajímavých a méně focených galaxií.
Na "hlubších" záběrech jsou v okolí galaxie patrná i zajímavá galaktická prachové oblaka, takže časem si to asi zopakuji..

 

NGC6951 v Cepheu

------

 

Po nestandardním zakončení předchozího focení jsem se další asi hodinu dalekohledem na nočním nebi jen kochal (podmínky byly jinak celkem slušné a pás Mléčné dráhy byl na obloze pěkně zřetelný). Skončil jsem někde v Pegasu a pak jsem tedy znovu zapojil i foťák a zkusil jsem aspoň kratší expozici další pěkné galaxie s příčkou NGC 7479, kterou najdete asi 3° pod Markabem (a Peg).
Je to poměrně velká (průměr ~ 100.000 LY), ale kolem 105 MLY vzdálená galaxie, stejně jako ta předchozí Seyfertova 2 typu s aktivním jádrem se supermasivní černou dírou.
Stihl jsem už jen necelou hodinu (a použil jen 8x6') a to je pochopitelně málo, o kvalitě jednotlivých expozic znovu platilo předchozí, ale na ty poměry celkem spokojenost (a aspoň ji mám):

 

NGC7479 v Pegasu

 

------

Prozatím tedy všechno, teď už si zas radši počkám na upravený foťák a méně tropickou noc.
Jinak ráno jsem ještě zjistil, že na astro-fóru kupodivu žádné snímky těchto dvou galaxií
zřejmě ještě nejsou (překvapilo mě to hlavně u NGC7479, třeba na podzim až tolik hezčích galaxií na obloze vidět není a v Dobsonu jsem ji pozoroval už dostkrát) a tak jsem tam oba svoje dnešní pokusy po určitém váhání nakonec přidal.

------

JK, 8.8.13
 

Zpět