Astrodvorek / Astrofotografie / 2013

 
 
Červenec - mírný pokrok v mezích počasí
 

 

Takže tentokrát pro změnu širokoúhlé focení se 135mm objektivem. Vybral jsem si pár pěkných oblastí v souhvězdí Labutě, které mám už na loňské fotce s padesátkou (na ručním pantovém stolku ještě) a kde něco zajímavého najdete při každém zvětšení.

------


Začal jsem známou mlhovinou Severní Amerika (NGC 7000 ) s vedlejším Pelikánem (IC 5067) a dalšími přilehlými mlhovinami blízko najjasnější hvězdy souhvězdí, Denebu. Exponoval jsem téměř hodinu (55x1minuta, f/2.8 při ISO 1600) a nakonec z toho i něco vyšlo. Zpracování nebylo úplně snadné, skoro všude je nějaká mlhovina a už barevné vyvážení a odstranění gradientů není nijak triviální. Navíc u všech širokoúhlých záběrů v této oblasti Mléčné dráhy připadne na každých pár pixelů nějaká hvězda a mlhoviny se za nimi ztrácí; hvězdy jsem proto musel u všech dnešních snímků v editoru dost zredukovat..

 

NGC7000 a spol.

------


Jako další přišly na řadu Řasové mlhoviny (Veil nebula, NGC 6995, NGC 6960 a další menší), zbytek po výbuchu supernovy někdy před 6000 roky. Pro krátký teleobjektiv je to už poměrně obtížný objekt, který si také vyžádal dost úsilí při zpracování na počítači a na výsledku je to bohužel docela vidět. Na ukázku jsem vybral výřez Řas společně s otevřenou hvězdokupou NGC 6940 (vpravo nahoře), jasná hvězda vlevo je eps Cyg (Gienah).

 

Řasové mlhoviny

 

Na poslední fotce je zajímavá oblast kolem jasné hvězdy Sadr (gama Cyg). Expozice ca. třičtvtě hodiny, zatím jen provizorní zpracování, asi zkusím znova..

 

Mlhoviny v oblasti gama Cygni

 

Všechny dnešní mlhoviny leží ve stejné oblasti a téměř se vešly do jednoho pole. Můžete se tedy ještě podívat na širší společný záběr oblastí Denebu a Sadru ve velikost 1000x1650px, na klik zde .
 

------

.. a teď už asi na chvíli pauza

------

JK, 17.7.13
 

Zpět