Astrodvorek / Astrofotografie / 2013

 
 
Červenec - mírný pokrok v mezích počasí
 

 

Co se týká počasí, červenec se od předchozích měsíců zatím příliš neliší a fotit jsem mohl až teď, i když třeba už před týdnem jsem měl teleskop s montáží v noci dvakrát venku a nakonec jsem se mohl na nebe mezi mraky jen dívat. Pak přes víkend jsme zase byli s kolama na horách a nad táborákem nebe jasné a tmavé bylo, což mě ale zas až tak netěšilo.

Noci jsou samozřejmě stále krátké (ale už aspoň na chvíli nastává i noc astronomická) a navíc poměrně teplé. Teď po týdnu nebyla předpověď nijak jasná (polojasná maximálně), před půlnocí se ale ve dvou dnech za sebou kupodivu vyjasnilo a mohl jsem s výbavou na dvůr. Podmínky tedy nic moc, Měsíc sice ještě neruší ale stejně tma slabá a standardně oranžová, teplota 14-15°C.  Nakonec ale lepší než nic..

Jako hlavní úkol jsem si vybral vyfotografování pěkné trojice galaxií v Draku, která se mi kdysi dávno líbila už v Dobsonu. Nedaleko od něj je další hezká skupinka galaxií, z nich NGC5963 má ale mimořádně nízkou plošnou jasnost a chtěl jsem tady aspoň zkusit, jestli s mojí výbavou aspoň náznak spirál na fotce najdu (odpověď, jak hned uvidíte, je : ne).

------


První večer jsem začal právě tou zmíněnou skupinou galaxií NGC 5965 (spirální z boku, poměrně vzdálená (~150 MLY), veliká (průměr snad 300.000 LY) a jasná galaxie), NGC 5963 (spirální zepředu, podstatně blíž (~40 MLY), ale s extrémně nízkou povrchovou jasností ramen) a malá NGC 5971 vlevo. Naexponoval jsem celkem 2 hodiny (24x5minut, ISO 1600) a přes veškerou snahu jsem u NGC 5963 (její jádro je ten světlý flek vpravo dole pod galaxií z boku) ani náznak hezky modrých spirálních ramen (ukázka na fotce na APOD z února 2012) nezaznamenal. Prostě pro mé vybavení a zdejší mizernou tmu je to už za hranicí možností.
Z druhé strany aspoň ta
NGC5965, která zde trochu připomíná na 1/3 zmenšenou NGC4565 v Com (proti ní je ale od nás také 4x dál), vyšla docela slušně..

 

NGC5965 a spol.

------


Ve zbylém čase jsem jako minule vyfotil kulovou hvězdokupu M13, tentokrát s expozicí jen 7.5 minuty (15x30s) , aby se nepřeexponovala její centrální část a i v maximálním rozlišení docela dobrý...

 

M13

 

A protože byl ještě čas, zkusil jsem i druhou  kulovou hvězdokupu v Herkulovi, M92 , která za mnohem populárnější M13 kupodivu až tak moc nezaostává  Tentokrát trochu širší záběr, podobně jako u M13 minule:

 

M92


 

------

 

 

Druhý den, v sobotu, to s počasím moc nadějně nevypadalo, těsně před půlnocí se ale překvapivě vyjasnilo a mohlo tak přijít na řadu již zmíněné trio v Draku, které tvoří hezky rozdílné galaxie NGC 5985, 5982 a 5981. Fyzicky ovšem tyto galaxie vzájemně blízké nejsou, jejich vzdálenosti jsou zhruba 110, 140 a 80 MLY. Ke zpracování jsem použil celkem 140 minut expozic (28x5minut) a na ty podmínky výsledek myslím docela ujde.

 

Trio galaxií v Draku

------


Tím bych normálně skončil, ale všiml jsem si, že (kromě mnoha desítek maličkých galaxií) je na na úplném kraji celkového záběru tria vidět ještě jedna trochu větší osamocená spirální galaxie téměř s boku,
NGC 5987. Ta leží přesně mezi triem a skupinkou NGC 5965 ze včerejška a zajímavá je třeba tím, že ji blízko nad sebou přetínají dva prachové pásy (ty ovšem na mém zašuměném záběru příliš rozlišené nejsou). Samotnou bych ji tedy určitě nefotil, ale řekněme orientační záběr tu ukázat můžu.

 

NGC5987

------

.. a teď už na shledanou příště..

------

JK, 15.7.13
 

Zpět