Astrodvorek / Astrofotografie / 2013

 
 
Červen - noci žádné a počasí divné
 

 

 

Jak známo celý červen a ještě pak velký kus července u nás (astronomická) noc vůbec nenastává a k eventuelnímu focení lze využít jen necelé tři hodiny kolem (skutečné) půlnoci. Měsíc přitom neruší jen necelý týden před a po novu, takže času k letnímu focení mnoho nebývá.
Ještě horší je, když se přidá i počasí. Letos prostě katastrofa, k tomu jsme pak začátkem června měli po Čechách velké povodně a teprve před půlkou měsíce se zase oteplilo.


Letošní rok je mimořádně chudý na slunce, nepříznivé statistiky zřejmě nevylepší ani deštivý květen. Například v Praze-Ruzyni bylo od začátku roku do 17. května jasno celkem jen 80 hodin, o dva roky dříve to přitom bylo za stejné období 417 hodin.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/letosek-je-mimoradne-chudy-na-slunce-proprsel-i-kveten-p1g-/domaci.aspx?c=A130530_145055_domaci_js

A až na noc ze středy 12. (4 dny po novu) byla předpověď mírně optimistická (jasno až polojasno). Normálně bych se na to asi vykašlal, ale projevily se na asi mně jakési abstinenční příznaky a něco (nic moc ale)  jsem nakonec ze dvora nafotil. Při zpracování jsem si ale také všiml, že se zvětšují problémy se šumem, noc už byla totiž relativně teplá, kolem 14°C.

------

Podmínky tedy nic moc. Po nebi téměř stále pluly lehounké řasové mráčky, které sem tam vystřídal mrak regulerní a neprůhledný. Docela vysoko nad obzor na všech stranách bylo nebe nějak zamžené a světlejší a tak jsem se radši zaměřil na objekty co nejblíž zenitu.

Jako první jsem si vybral notoricky známou velkou spirální galaxii M 101 v UMa. Tu jsem sice už fotil před rokem při své vůbec první astrofotonoci, ale (při její malé povrchové jasnosti) jen s krátkou expozicí a provizorním zpracováním. Doufal jsem (marně), že dneska nafotím aspoň 90 minut a získám snímek podobný jako minule u M51. Už po půlhodině se ale od západu dostavil poměrně rozsáhlý a pomalý mrak a galaxii zvolna zakryl. I když jsem myslel, že se k ní později ještě vrátím, nakonec k tomu nedošlo a výsledný záběr (6x5minut) tak není vlastně lepší než minule.

 

M101

 

------

Když mrak M101 zakryl tak se zdálo, že některým částem oblohy se snad vyhne. Abych si rozšířil sbírku o objekty jaké tam zatím nemám, rozhodl jsem pro nejznámější kulovou hvězdokupu M 13 v Her.
Předpokládal jsem, že by měla stačit kratší expozice než u galaxií a udělal jsem jich jen pět. Přes dvě (!) mi ale něco přeletělo (letadlo a pak družice přesně přes střed hvězdokupy), takže výsledný snímek odpovídá expozici 15 minut: Kupodivu je nahoře vidět i galaxie NGC6207.
Chyba byla jen to, že jsem nedofotil ještě aspoň pár záběrů s kratší expozicí a centrální část hvězdokupy je proto přeexponovaná. Tak tedy příště..

 

M13

 

------

Mezitím se mrak zase o kus posunul a mohl jsem se vlastně vrátit na začátek. Čas ovšem utíkal a bylo jasné, že o moc lepší by to s M101 nakonec stejně už nebylo a tak jsem se radši rozhodl pro relativně blízkou (vedle ne moc zajímavé M102) spirální galaxii "z boku", NGC 5907.
Naexponoval jsem asi hodinu, ale už tak po 40 minutách začaly být na snímcích patrné známky svítání. Nakonec jsem ke zpracování použil jen šest nejlepších snímků, t.j. 30 minut expozic. To si ovšem následně vyžádalo dost razantní zpracování, výsledek ale ještě ujde. V levém spodním rohu jsou docela slušně patrné i  menší spirální galaxie NGC5905 s náznakem dlouhých ramen a NGC5908 s prachovým pásem přetínajícím její disk. Orientace snímku zde sice není "správná" (NGC5907 leží severně od obou malých galaxii), z druhé strany vesmír nahoře nebo dole nemá..
K vidění ještě trochu větší verze, na
klik .

 

NGC5907  (+ 5905 a 5908)

 

Pro dnešek vše a uvidíme, kdy zas příště..

------

JK, 15.6.13
 

Zpět